Zakaz imprez w domach już obwiązuje. Na czym polega?

zakaz-imprez-w-domach-juz-obwiazuje-na-czym-polega

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem od soboty 28 listopada w Polsce obowiązują zapowiadane od kilku dni ograniczenia dotyczące organizacji spotkań, także tych odbywających się w mieszkaniach. Przepisy te mają uniemożliwić organizowanie dużych świątecznych przyjęć, ale też spotkań z okazji chrzcin, urodzin, imienin.


Wprowadzony został limit pięciu gości, jakich można zaprosić do mieszkania lub domu - niezależnie od jego wielkości. Do liczby gości nie są wliczani domownicy, zatem osoba organizująca spotkanie oraz osoby wspólnie z nią zamieszkujące lub gospodarujące. Jakie sankcje grożą nam za złamanie zakazu i zorganizowanie w mieszkaniu imprezy lub większego spotkania? W tym przypadku przewidziana jest kara finansowa od 20 do 500 złotych mandatu. Przepisy nie precyzują jednak kto miałby kontrolować takie spotkania oraz w jaki sposób miałby udowodnić czy dana osoba jest domownikiem czy gościem. Przepisy mówią jedynie o "wspólnym zamieszkiwaniu lub gospodarowaniu". Można zatem wnioskować, że nie jest potrzebny meldunek, by zostać uznanym za lokatora danego mieszkania.


Ograniczenia te będą obowiązywały co najmniej do 27 grudnia. Nie wiadomo, jak sytuacja będzie wyglądała 31 grudnia. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że decyzje o ewentualnym przedłużeniu obowiązywania ograniczeń będą podejmowane w zależności od sytuacji epidemiologicznej w Polsce.


Więcej ciekawostek i inspiracji związanych z dziećmi, chrzcinami bądź komuniami znajdziecie na www.ChrzcinyiKomunie.pl