Wielkanocne zabawy dla dzieci i rodziców

wielkanocne-zabawy-dla-dzieci-i-rodzicow

Wielkanoc to wyjątkowe święta, podczas których spędzamy mnóstwo czasu z rodziną, a budząca się za oknem przyroda jeszcze bardziej zachęca do różnych wielkanocnych zabaw.

Pomysłów na wielkanocne zabawy jest wiele - jedne są śmieszne, inne kreatywne, jeszcze inne wymagają skupienia. Sprawdź, na czym polegają najciekawsze z nich, w których mogą uczestniczyć nie tylko dzieci, ale też inni członkowie rodziny.Poszukiwanie jajek

To wielkanocna zabawa bardzo popularna w krajach anglosaskich, gdzie znana jest pod nazwą "egg hunt" (polowanie na jajka). Aby się do niej przygotować, należy kupić przed świętami zapas kolorowych, czekoladowych jajek - ich ilość zależy od liczby dzieci (oraz dorosłych), które będą w tej wielkanocnej zabawie uczestniczyć, ale zwykle to przynajmniej kilka jajek na osobę.

W wielkanocny poranek rodzic ukrywa czekoladowe jajka w całym domu lub w ogrodzie, a zadaniem dzieci jest ich znalezienie. Każdy uczestnik dostaje koszyczek na jajka - ten, kto znajdzie ich najwięcej, wygrywa! Dla ułatwienia rodzic może naprowadzać dzieci słowami "ciepło/zimno".Śmingus-dyngus

Lany Poniedziałek cały jest jedną wielką zabawą. Tradycja nakazuje tego dnia przynajmniej skropić drugą osobę czymś mokrym.

Pomysłów na aktywności związane z wodą jest bardzo wiele, a radość dzieciom sprawi nawet ganianie się po domu ze zwykłym jajkiem na wodę. Mając pistolety na wodę, można natomiast urządzić prawdziwą wojnę z domownikami. Ten pomysł sprawdzi się raczej wtedy, gdy temperatura za oknem jest względnie wysoka, pogoda ładna, a ty masz do dyspozycji ogród. Oblewanie się wodą w mieszkaniu może być bowiem ryzykowne dla mebli i sprzętów.

Trzeba jednak uważać, gdyż dzieci mają ułańską fantazję i nie zawsze potrafią przewidzieć konsekwencji niektórych swoich zachowań, dlatego wszystkie zabawy na Śmingus-dyngus powinny odbywać się pod czujnym okiem dorosłych.Stukanie jajkami

To bardzo znana wielkanocna zabawa, nazywana czasem "waletką" lub "wybitką". Polega na tym, że dwie osoby, trzymając w ręce jajko ugotowane na twardo, próbują zbić swoim jajkiem skorupkę jajka przeciwnika. Wygrywa ten, czyja skorupka dłużej pozostanie nienaruszona.Turlanie jajek na czas

To zabawa, którą najlepiej zorganizować w ogrodzie. Zwyczaj ten jest amerykańską tradycją, zwaną za oceanem Easter Egg Roll i polega na turlaniu ugotowanych na twardo jajek po trawniku, używając do tego łyżki stołowej.

Aby zabawa była bardziej profesjonalnie przygotowana, dobrze jest zrobić dla każdego uczestnika tor (np. z patyków czy wstążki). W wersji utrudnionej po drodze każdy uczestnik ma do pokonania jakieś przeszkody, np. koło hula hop. Wygrywa ten, kto najszybciej doturla jajko do mety.

Wyścig może też przybrać formę sztafety, w której bierze udział kilka drużyn.Wyścig z jajkami

Inną formą wyścigu z jajkiem w roli głównej jest taki wyścig, gdzie uczestnicy kładą jajko ugotowane na twardo na łyżkę stołową i z taką łyżką - trzymaną w ręku lub w ustach - muszą w jak najkrótszym czasie pokonać wyznaczoną trasę. Osoba, której jajko spadnie na ziemię, odpada z gry.Wielkanocne kolorowanki

To chyba najmniej wymagająca zabawa - rodzic praktycznie w ogóle nie musi w niej uczestniczyć. Kolorowanki są lubiane przez dzieci, szczególnie te, które nie przepadają za aktywnościami fizycznymi. To też dobry pomysł na wielkanocną rozrywkę dla najmłodszych dzieciaków.

Kolorowanie to nie tylko zabawa, ale też forma wspierania rozwoju dziecka: w ten sposób maluch ćwiczy swoje umiejętności manualne i rozwija kreatywność.

A jakie są Wasze plany przed Wielkanocą? Czy macie swoje ulubione zabawy z dziećmi w tym czasie?