Świadek chrztu – kto może nim zostać i jakie warunki musi spełniać?

swiadek-chrztu-kto-moze-nim-zostac-i-jakie-warunki-musi-spelniac

Prawo Kościoła wymaga, aby dziecko przyjmujące chrzest, jeśli to możliwe, posiadało chrzestnego. Dla każdego dziecka na­leży wybrać jednego chrzestnego lub chrzestną lub dwoje chrzestnych. Czy „chrzestny” a „świadek chrztu” to ta sam funkcja? Poniżej znajdziecie odpowiedź na pytanie.



Kim jest świadek chrztu? 

Świadek chrztu to jak sama nazwa wskazuje świadek tej uroczystości, ale rozgraniczamy to na dwie oddzielne kategorie. Z jednej strony każdy obecny przy chrzcie dziecka, który może zaświadczyć, iż taki obrzęd się odbył, jest świadkiem chrztu. Drugi typ tej funkcji to ktoś zadziwiająco podobny do chrzestnego. Czym się różnią? Z prawnego punktu widzenia świadkiem chrztu może zostać jedynie osoba ochrzczona, ale należąca do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, czyli osoba wyznania protestanckiego lub anglikańskiego, wyjątek w tym przypadku stanowią prawosławni, którzy mogą zostać chrzestnymi. Ważnym aspektem jest to, że przy chrzcie musi występować jeden chrzestny, aby na miejsce drugiego chrzestnego mógł wstąpić świadek chrztu.



Jak wygląda to w praktyce?

Księża często naginają prawo i wszelkie osoby, które np. żyją w związkach niesakramentalnych zostają świadkami chrztu, więc oczywiście można się ubiegać o takie stanowisko, ale tylko wola księdza zadecyduje czy da Ci takie zaświadczenie, naturalnie w takim wypadku wciąż nie będziecie mógł przyjmować komunii, ani pójść do spowiedzi przed wydarzeniem.



Jak wygląda obrzęd?

Dokładnie tak samo jak przy zwykłym chrzcie. Naturalnie ksiądz musi zatwierdzić, że chrzestnym, jak i świadkiem chrztu mogą zostać te, a nie inne osoby, tak więc wie, że musi zmienić delikatnie formułę. Różnica jest widoczna przy formułowaniu pytań, zamiast zapytać czy rodzice chrzestni wyrzekają się grzechu i czy zamierzają pomagać prowadzić to dziecko w wierze chrześcijańskiej, pyta czy rodzic chrzestny i świadek… Jeżeli chodzi o formalności to zarówno chrzestny, jak i świadek chrztu (i rodzice ochrzczonego dziecka) mają obowiązek złożyć podpisy w przeznaczonym do tego miejscu.



Jak podchodzi się do świadka chrztu prywatnie?

Zwykle jest on zwyczajnie uważany w rodzinie za chrzestnego/ą i nie różni się od niego funkcją, dla dziecka to również bez różnicy. Każdy do naginania prawa kościelnego ma inny stosunek, każdy też ma inną sytuację życiową i to tylko od sumienia naszego i księdza zależy czy zdecydujemy się na taki krok.


Więcej ciekawostek i inspiracji związanych z dziećmi, chrzcinami bądź komuniami znajdziecie na www.ChrzcinyiKomunie.pl