Obchody Halloween przypadają 31 października i poprzedzają uroczystość Wszystkich Świętych. Halloween to nic innego jak święto związane z maskaradą, przebieraniem się i zabawami, których motywem przewodnim są między innymi duchy, dynie, czarne koty, nietoperze i czarownice. Halloween w Polsce pojawiło się po raz pierwszy w latach dziewięćdziesiątych XX wieku i dość mocno zadomowiło się w naszej kulturze. Od początku jednak budzi spore kontrowersje. Są także zwolennicy zakazu świętowania Halloween. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że nazwa Halloween pochodzi od Święta Zmarłych – „All Hallows' Eve", co po angielsku oznacza Wigilię Wszystkich Świętych.
Z jakiego kraju wywodzi się Halloween?
Zwyczaj świętowania Halloween przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Ale wbrew obiegowym opiniom święto nie wywodzi się z Ameryki, tylko z tradycji Celtów, którzy zamieszkiwali tereny dzisiejszej Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii oraz północnej Francji. 31 października obchodzili oni święto Samhain, do którego nawiązuje dzisiejsze Halloween.
W Stanach Zjednoczonych Halloween pojawił się dopiero w latach czterdziestych XIX wieku za sprawą irlandzkich imigrantów. Wierzyli oni, że w nocy 31 października dusze zmarłych odwiedzają ziemię. Organizowano wtedy różnego rodzaju ceremonie, które miały odstraszyć złe duchy. Palono ogniska i przebierano się w przerażające stroje. To miało na celu zmylenie duchów, które widząc dziwne stwory, miały zostawić ludzi w spokoju.
Obrzędy Halloween
W halloweenowych zabawach biorą udział zarówno dzieci, jak i
dorośli. Uczestnicy imprez przebierają się za duchy, wampiry, czarownice. Domy,
niektóre restauracje i inne miejsca ozdabiane są motywami halloweenowymi:
dyniami, duchami, wampirami, nietoperzami i czarnymi kotami.
Najważniejsza zabawa podczas Halloween
to „cukierek albo psikus”. Dzieci przebrane za czarownice, szkielety i
inne straszydła dzieci chodzą po okolicznych domach z pojemnikami na cukierki.
Pukają do drzwi, a jeśli ktoś nie zechce dać im cukierka – w zamian może liczyć
na psikusa.
Do obrzędów związanych
z Halloween należą także:
Ciekawostki o Halloween
1.Duże pieniądze
Zaraz po Bożym Narodzeniu, Halloween jest najbardziej skomercjalizowanym świętem w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie wydają na nie ok. 6,9 miliardów dolarów, z czego większość idzie na słodycze, kostiumy i imprezy. Co zaskakujące, spora ilość pieniędzy jest przeznaczana na przebrania dla zwierząt domowych.
2. Dieta w Halloween
Przeciętny Amerykanin zjada podczas Halloween ok. 1,6 kilogramów cukierków. Zabawa cukierek-albo-psikus, co oznacza przebieranie się i proszenie sąsiadów o cukierek, może okazać się pyszną przygodą zwieńczoną sukcesem. Podczas Halloween dzieci spożywają ok. 7000 kalorii (musiałbyś zjeść sześćdziesiąt sześć bananów, aby uzyskać ten sam efekt).
3. Lęki
Lęk przed Halloween to Samhainfobia.
4. Mały Pająk
Nie bój się, jeśli zobaczysz pająka podczas Halloween. Zgodnie z wierzeniami, jest to dusza ukochanej osoby, która obserwuje Cię z góry.
5. Gigantyczna dynia
Najcięższa dynia na świecie wyrosła w ogrodzie w Belgii. Ważyła ponad 1190,49 kilogramów, natomiast najlepszy wynik w Polsce wynosi 839,6 kilogramów.
6. Lampiony z dyni
Dynie i Halloween to jedno, tak samo jak słodycze i Halloween. Drążenie i rzeźbienie w dyni podczas Halloween to nie tylko dobra zabawa, ale zgodnie z wierzeniami lampion odstrasza złe duchy.
7. Czarownica
Podczas Halloween wywiń ubranie na lewą stronę i chodź do tyłu. Zgodnie z tradycją, zapewnia to ujrzenie czarownicy o północy.
8. Karalne zbieranie cukierków
Chodzenie po domach i zbieranie cukierków przez dzieci w wieku powyżej 12 roku życia jest w niektórych miastach w USA surowo zabronione. Karą za nieprzestrzeganie tej zasady jest mandat w wysokości nawet 1000 dolarów!
Więcej ciekawostek i inspiracji związanych z dziećmi, chrzcinami bądź komuniami znajdziecie na www.ChrzcinyiKomunie.pl
dolnośląskie: Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra, Lubin, kujawsko-pomorskie: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław, lubelskie: Lublin, Chełm, Zamość, Biała Podlaska, Puławy, lubuskie: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Nowa Sól, Żary, Żagań, łódzkie: Łódź, Piotrków Trybunalski, Pabianice, Tomaszów Mazowiecki, Bełchatów, małopolskie: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, Chrzanów, mazowieckie: Warszawa, Radom, Płock, Siedlce, Pruszków, opolskie: Opole, Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg, Kluczbork, podkarpackie: Rzeszów, Przemyśl, Stalowa Wola, Mielec, Tarnobrzeg, podlaskie: Białystok, Suwałki, Łomża, Augustów, Bielsk Podlaski, pomorskie: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Tczew, śląskie: Katowice, Częstochowa, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, świętokrzyskie: Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Skarżysko-Kamienna, Sandomierz, warmińsko-mazurskie: Olsztyn, Elbląg, Ełk, Iława, Ostróda, wielkopolskie: Poznań, Kalisz, Konin, Piła, Ostrów Wielkopolski, zachodniopomorskie: Szczecin, Koszalin, Stargard Szczeciński, Kołobrzeg, Świnoujście
dolnośląskie: Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra, Lubin, kujawsko-pomorskie: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław, lubelskie: Lublin, Chełm, Zamość, Biała Podlaska, Puławy, lubuskie: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Nowa Sól, Żary, Żagań, łódzkie: Łódź, Piotrków Trybunalski, Pabianice, Tomaszów Mazowiecki, Bełchatów, małopolskie: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, Chrzanów, mazowieckie: Warszawa, Radom, Płock, Siedlce, Pruszków, opolskie: Opole, Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg, Kluczbork, podkarpackie: Rzeszów, Przemyśl, Stalowa Wola, Mielec, Tarnobrzeg, podlaskie: Białystok, Suwałki, Łomża, Augustów, Bielsk Podlaski, pomorskie: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Tczew, śląskie: Katowice, Częstochowa, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, świętokrzyskie: Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Skarżysko-Kamienna, Sandomierz, warmińsko-mazurskie: Olsztyn, Elbląg, Ełk, Iława, Ostróda, wielkopolskie: Poznań, Kalisz, Konin, Piła, Ostrów Wielkopolski, zachodniopomorskie: Szczecin, Koszalin, Stargard, Kołobrzeg, Świnoujście