Spotkanie organizacyjne dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych

spotkanie-organizacyjne-dla-rodzicow-dzieci-pierwszokomunijnych

Co należy uzgodnić, o czym nie można zapomnieć i jakie tematy należy poruszyć na spotkaniu rodziców?

Organizacyjne spotkanie rodziców przed I Komunią dziecka jest ważnym wydarzeniem, podczas którego można uzgodnić wiele ważnych spraw i omówić ważne kwestie związane z przygotowaniem do tego sakramentu.


W zależności od wielkości parafii jednorazowo komunię przyjmuje przystępuje kilkoro lub ponad sto dzieci. Im większa Komunia, tym trudniej jest dopełnić wszystkich formalności. Spotkaniom tym przewodniczy zazwyczaj katecheta.


Bezcenna jest także wiedza wielu rodziców stojących przed obowiązkiem przygotowania się do Komunii św.

Wszystko można streścić w kilku punktach, jednak zachęcamy do przeczytania całego artykułu, gdyż w trakcie można przeoczyć kilka bardzo istotnych kwestii.

  • Ustalenie terminu
  • Wybranie osób odpowiedzialnych za zamówienia niezbędnych rzeczy
  • Wybór dekoracji kościelnych
  • Wybór wyprawki komunijnej i jej zamówienie
  • Wybór ubioru dla dzieci
  • Ustalenie innych niezbędnych rzeczy do zakupienia
  • Ustalenie podziału obowiązków dot. sprzątania kościoła
  • Wyznaczenie osób, które mają brać czynny udział w ceremonii
  • Dzielenie się informacjami

Kiedy powinno się odbyć spotkanie rodziców


Rzadko zdarza się, aby wszystko zostało załatwione na jednym spotkaniu, ponieważ zadania, które należy wykonać, z czasem się przeciągają. Pewne decyzje należy podjąć bez zbędnej zwłoki. Dlatego ważne jest, aby pierwsze spotkanie odbyło się – w najgorszym przypadku – na początku września. Ponieważ październik jest miesiącem różańcowym, niezbędne jest zamówienie wyprawki komunijnej dla dzieci. Choć produkt można zamówić od ręki, a czas dostawy jest bardzo krótki, to nadal istnieje problem z odbiorem pieniędzy od wszystkich rodziców, co czasami jest bardzo trudne do zorganizowania.


Jak powinniśmy przygotować się idąc na "spotkanie organizacyjne" rodziców ?


Wyznaczenie terminu Pierwszej Komunii


Wiele parafii ustala datę I Komunii Świętej. Jednak nie jest to regułą. Dlatego ustalenie daty ceremonii jest kluczową kwestią tego spotkania. Są to podstawowe informacje dostępne dla wszystkich uczestników.


Wyznaczenie skarbnika


Ponieważ organizacja Komunii Świętej wiąże się z wieloma zakupami, ważne jest, aby wyznaczyć jednego lub kilku skarbników, jeżeli zamówienie jest dzielone pomiędzy poszczególne osoby.


Wyprawka komunijna


Kolejnym tematem jest wspomniany już wyprawka komunijna. Rodzice powinni określić jej zakres (najczęściej jest to różaniec, medalik i książeczka, ale czasami rodzice decydują się także na świece lub inne dodatki). Aby terminowy zakup pobożnych artykułów dziecięcych wymagała szybkiej decyzji, odpowiedniego wyboru modeli, produktów i przekazania pieniędzy. Często rodzice decydują się również na zamówienie przedmiotów kultu osobistego (na przykład książki z imieniem dziecka), wówczas czas na zamówienie drastycznie nam się skraca.


Wybór stroju komunijnego


W wielu parafiach rodzice decydują się na noszenie spójnych strojów dla wszystkich chłopców i dziewcząt. Czasem to ułatwia sprawę, bo pozwala na zamówienie hurtowe. Jednak i tego tematu nie należy odkładać na później, gdyż wiele firm sprzedających suknie komunijne zaprzestało sprzedaży na kilka miesięcy przed majem. Rodzice mogą również chcieć ubierać swoje dziecko indywidualnie, ponieważ posiadają sukienkę, spódnicę lub strój po starszym dziecku.


Wybór dekoracji komunijnych


Świątynia wymaga odpowiedniej dekoracji. Często rodzice decydują się na zatrudnienie zewnętrznego dekoratora, ale często sami dekorują kościół. W obu przypadkach należy jednak jasno określić szczegóły. Decydując się na ozdoby styropianowe z wygrawerowanymi imionami dzieci, musimy wybrać odpowiedni model, jak najszybciej zapisać imię dziecka i złożyć zamówienie, ponieważ im bliżej daty komunii, tym więcej firm produkuje takie ozdoby. Dlatego już na pierwszym spotkaniu konieczna jest znajomość modeli i cen, aby podjąć ostateczną decyzję i wyznaczyć osobę odpowiedzialną za zamówienie. Często rodzice przeciągają ten temat i finalnie nie są już w stanie złożyć zamówienia, przez co konieczne jest wtedy zwoływanie kolejnego spotkania i wspólne szukanie rozwiązania.


 Kolejnym tematem związanym z dekoracją kościołów są kwiaty. Rezerwacji należy dokonać z wyprzedzeniem, wyznaczyć osobę odpowiedzialną i zaplanować na ten cel budżet.


Podział obowiązków przy sprzątaniu kościoła


Zróbcie listę wszystkich zadań, które należy wykonać przed ceremonią. Czynności te mogą obejmować takie czynności, jak: odkurzanie, mycie okien, ustawianie ławek, dekorowanie ołtarzy lub sprzątanie wokół kościoła.


Podczas spotkania ustalcie, którzy rodzice będzie odpowiedzialni za konkretne zadania. Starajcie się brać pod uwagę umiejętności i preferencje rodziców. Pamiętajcie, że niektóre zadania mogą być bardziej wymagające niż inne, dlatego rozdzielcie obowiązki sprawiedliwie. Określcie daty i godziny, w których rodziny będą odpowiedzialne za sprzątanie. Starajcie się dostosować to do dostępności rodziców.


 Komunikacja między rodzicami


Ułatwiaj komunikację między rodzicami, aby mogli się wzajemnie informować o postępach i problemach. W tym celu najlepiej założyć grupę lub ogólną dyskusję np. na Facebooku


Szukasz wyjątkowego miejsca na organizację na uroczystości, a interesują Cię: restauracja na komunie Poznańrestauracja na komunie Rzeszówrestauracja na komunie Wrocławrestauracja na komunie Łódźrestauracja na komunie Warszawa. Kliknij, a znajdziesz idealne miejsce na przyjęcie komunijne wraz z pełnymi danymi kontaktowymi, opiniami oraz wolnymi terminami.