Podziękowania dla gości a tradycja

podziekowania-dla-gosci-a-tradycja

Podziękowania dla gości to oznaka dobrego wychowania. Zgodnie z zasadą savoir-vivre za przybycie na ważną dla nas uroczystość wypada po prostu podziękować. Najprostszą formą podziękowania dla gości weselnych, komunijnych czy chrzestnych, są wypowiadane słowa. Choć wystarczy, by gospodarze uroczystości publicznie podziękowali gościom za ich obecność w trakcie przyjęcia, coraz częściej na samych ustnych podziękowaniach się nie kończy.

Chcąc wyrazić swoją wdzięczność, gospodarze uroczystości starają się zaskoczyć obecnych na przyjęciu jakąś miłą niespodzianką. W ramach podziękowania dla gości komunijnych czy weselnych, czy też w trakcie przyjęcia z okazji chrztu świętego, przybyli otrzymują pamiątkowe upominki. To trend, który zyskuje coraz więcej sympatyków i staje się coraz powszechniejszy.

Najczęściej są to drobne upominki, wręcz symboliczne, ale zdarzają się bardziej wartościowe prezenty. Coraz częściej prezenty dla gości są tworzone własnoręcznie, co dla zaproszonych osób ma jeszcze większą wartość. Taki prezent to również piękna pamiątka.

Kiedy należy podziękować?

Podziękowania dla gości powinny być powszechną praktyką. Nie trzeba od razu kupować upominków, wystarczy, że w trakcie przyjęcia gospodarze wygłoszą krótkie przemówienie, w którym podziękują przybyłym osobom za ich obecność w tym ważnym dniu. Jeśli decydujemy się na podziękowania w innej formie, symboliczne upominki układa się na talerzykach gości lub tuż obok nich.

Rzadko kiedy gospodarze decydują się na wręczanie upominków dla gości na koniec przyjęcia, gdy goście już wychodzą. Wymaga to dużej i sprawnej organizacji, bo zaproszeni nie zawsze opuszczają przyjęcie o tej samej porze i trzeba pilnować, by kogoś nie pominąć.