Nowoczesne wianki komunijne wyglądają jak biżuteria

nowoczesne-wianki-komunijne-wygladaja-jak-bizuteria

Wianki dla dziewczynek na pierwszą komunię świętą to nieodłączny dodatek do uroczystego stroju. Cieszą się one też niesłabnącą popularnością wśród panien młodych. Współcześnie jednak wybierana jest ich nowoczesna, biżuteryjna wersja.


Kryształki, perełki, kamyczki, świecidełka i diamenciki, a do tego jedwabne, ręcznie formowane kwiatki. Z takich materiałów – jeśli nie z żywych kwiatów - wykonuje się dziś wianki. Czasy plastikowych i sztywnych ozdób na głowę, czy satynowych wstążek powoli odchodzą w niepamięć, choć i te wykonywane są z coraz większą dbałością i ze zdecydowanie lepszych materiałów niż kilka lat temu. W ostatnim czasie zdecydowanie największym powodzeniem cieszy się rękodzieło, a dokładniej ręcznie wykonywane biżuteryjne opaski i wianki w postaci gałązek, które wykonuje się w Polsce.


Polskie rękodzieło zamiast chińskiej tandety

Okazuje się, że w naszym kraju jest sporo rękodzielników, którzy zajmują się ich wyplataniem, a ich praca to coś na pograniczu sztuki jubilerskiej, florystyki i bycia modystą. Co więcej, najczęściej są lokalnymi przedsiębiorcami i mają swoje małe pracownie, gdzie własnoręcznie tworzą ozdoby do włosów.


Dla niektórych, rękodzieło było początkowo hobby i sposobem na odstresowanie. Zajęcie rąk misternym wyplataniem pozwoliło oderwać się od szarej codzienności i trudności zdrowotnych, a z czasem przerodziło się we własny biznes.


Gałązki na wzór natury

Inspiracje do tworzenia biżuteryjnych wianków najczęściej płyną z natury. Misternie wyplatane gałązki w jak największym stopniu mają przypominać te prawdziwe, np. oszronione lub z kropelkami wody – wówczas są srebrne i np. z przezroczystymi koralikami. Inspiracją są także kwiaty i liście, a na układanie różnych kształtów pozwala elastyczny i jednocześnie trwały drucik jubilerski. U polskich projektantów ozdób widać też inspiracje z południa Europy. Wielu z nich ma w swojej ofercie wianki przypominające greckie wieńce z winorośli czy wieńce laurowe.


Zaletą rękodzieła jest to, że każdy z wykonanych wianków nieco różni się od pozostałych, nie ma więc dwóch identycznych. Dodatkowo, jeśli sobie tego zażyczymy, każdy z proponowanych wzorów można modyfikować, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Koszt takiego wianka wykonanego ręcznie w Polsce to około 100-200 zł.


Wianki na pierwszą komunię i ślub

Wianki od kilku sezonów królują w modzie ślubnej. Ich uniwersalność sprawia, że zakładane są zarówno dziewczynkom, które idą do pierwszej komunii świętej, jak i pannom młodym.


Zaletą takich ozdób jest też to, że można skompletować do nich całą biżuterię, np. dobrać kolor drucika do wyplatania wianka do łańcuszka komunijnego, albo dla panny młodej wypleść takie same kolczyki czy bransoletkę.


Sprawdzone firmy zajmujące się florystyką https://chrzcinyikomunie.pl/uslugi/upominki-dekoracje