Nowe obostrzenia od 17 października! Koniec chrzcin i komunii w czerwonej strefie

nowe-obostrzenia-od-17-pazdziernika-koniec-chrzcin-i-komunii-w-czerwonej-strefie

Druga fala pandemii COVID-19 coraz skuteczniej paraliżuje Polskę. W związku z tym rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych obostrzeń. Jak w strefie żółtej i czerwonej wygląda sprawa organizacji chrzcin, komunii czy wesel?

Od 20 marca 2020 roku na terenie całej Polski obowiązuje stan epidemii, który będzie obowiązywał aż do odwołania. W związku z tym raz po raz ogłaszane są kolejne ograniczenia i rygory sanitarne, które mają pomóc w zwalczaniu COVID-19.


Koronawirus SARS-CoV-2, powodującym śmiertelną chorobę COVID-19, zaraża się już w Polsce między 4 a 6 tys. osób dziennie. Cały kraj znalazł się strefie żółtej, co oznacza dodatkowe obostrzenia dotyczące przemieszczania się (tylko w maseczkach), organizowania imprez kulturalnych, czy funkcjonowania obiektów użyteczności publicznej. Spora część kraju, w tym kilka dużych miast, znalazło się w strefie czerwonej.


W czwartek, 15 października, premier Mateusz Morawiecki kolejny raz stanął przed kamerami i poinformował o najnowszych obostrzeniach, które będą obowiązywały od soboty, 17 października.

Nasze strategiczne zadania, to po pierwsze, ochrona życia i zdrowia Polaków, w szczególności osób starszych. Po drugie, utrzymanie właściwego funkcjonowania służby zdrowia. Po trzecie, utrzymanie gospodarki i ochrona miejsc pracy - podkreślił premier Morawiecki.


Strefa żółta. Nowe limity dotyczące chrzcin i komunii


Ponieważ chrzciny, komunie, wesela i inne przyjęcia rodzinne należą do imprez szczególnego ryzyka – wiele imprez w tym roku stało się ogniskami zakażeniami koronawirusem – to rząd wprowadził nowe ograniczenia. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, w strefie żółtej na chrzcinach czy komunii będzie mogło bawić się maksymalnie 20 osób. Zakazane będzie jednak organizowanie zabawy tanecznej.


Strefa czerwona. Zakaz organizowania chrzcin i komunii


Z kolei w strefach czerwonych obowiązuje całkowity zakaz organizowania chrzcin, komunii czy wesel - podał szef rządu. Czerwone strefy w Polsce obejmują 152 powiaty. Strefa czerwona od soboty 17 października powiększy się o 125 powiaty i 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i WarszawęNowe zasady wchodzą w życie od 19 października.


Premier zapewnił na czwartkowej konferencji, że w odniesieniu do branż najbardziej dotkniętych ostatnimi obostrzeniami będą prowadzone działania mające na celu ich wsparcie. Wśród tych, które od tego momentu będą w trudniejszym położeniu niż inne, jak np. turystyczna, restauracyjna, gastronomiczna - będziemy z tymi branżami dyskutować, w jaki sposób w najbliższych kilku miesiącach - do czasu lekarstwa czy szczepionki - przetrwać w najlepszym możliwym kształcie dla gospodarki - powiedział.


Więcej ciekawostek i inspiracji związanych z dziećmi, chrzcinami bądź komuniami znajdziecie na www.ChrzcinyiKomunie.pl