Nieznane zwyczaje pierwszokomunijne

nieznane-zwyczaje-pierwszokomunijne

Pierwsza Komunia Święta to uroczystość kościoła katolickiego, podczas której dzieci po raz pierwszy przyjmują Komunię Świętą w postaci chleba podczas Mszy św. Przed tym ważnym dniem ksiądz lub katecheta przez rok przygotowuje dzieci do sakramentu, uczestniczą w katechezach i spotkaniach. Do Komunii Świętej zalicza się także tzw. Biały Tydzień, który rozpoczyna się pierwszego dnia po I Komunii Świętej i trwa siedem dni. W tym czasie dzieci codziennie uczestniczą we Mszy św.


Z pierwszą komunią wiążę się wiele zwyczajów. Zgodnie z tradycją, uroczystość ta odbywa się w maju, a dzieci powinny mieć na sobie białe, odświętne stroje, które symbolizują ich czystość i niewinność. 


Zaproszeni goście zwyczajowo składają dzieciom życzenia. W różnych regionach kraju są różne zwyczaje. Jak to wygląda w poszczególnych regionach?


Wielkopolska, Warmia i Mazury

W tych regionach Polski przyjęło się, że dziecko przystępujące do Komunii Świętej otrzymuje od sąsiadów i znajomych osób nie uczestniczących osobiście w uroczystości, kartki z życzeniami. Czasami dzieci obdarowywane są słodyczami lub kwiatami. W podziękowaniu za życzenia, dzieci komunijne rozdają tabliczki czekolady.


Kujawy

W regionie Kujaw w dzień po komunii, rodzice zapraszają sąsiadów i znajomych w podziękowaniu za otrzymane kartki, aby poczęstowali się kawą i ciastem. W ten sposób komunia ma swoje prawdziwe "poprawiny". dzisiaj właściwie zamiera, gdyż ze względów finansowych organizuje się tylko przyjęcia dla najbliższych.


Śląsk 

W dzień I komunii Świętej rodzice dziecka, przychodzą do sąsiadów i częstują ich specjalnie na ten dzień przygotowanym kołaczem. W zamian dzieci otrzymują kartę z życzeniami lub słodkości.


Górny Śląsk 

W tym regionie Polski do dzisiaj rodzice dziecka przyjmującego sakrament, roznoszą sąsiadom ciasto w pięknie zapakowanych pudełkach. W zamian sąsiedzi przynoszą dziecku bombonierki i drobne pieniążki do skarbonki.  


Kraków 

Małopolska słynie z wypieku chlebków specjalnie na tę ważną okazję. Przed Komunią Świętą, w kościele, święcone są małe bochenki chleba, przyniesione przez rodziny dzieci komunijnych. W domu podczas przyjęcia, każdy z gości otrzymuje kawałek święconego chleba, w zamian wręczając kartę z życzeniami.


Warszawa 

Stolica i okoliczne gminy zaczynają powoli wprowadzać nową tradycję, jaką jest rozdanie przez dziecko, każdemu z zaproszonych gości, małego aniołka gipsowego na pamiątkę. Często małym figurkom towarzyszą kartki z podziękowaniami za udział w uroczystym dniu. 


Szczecin 

W Szczecinie tradycją stały się drobne upominki zapakowane w małe pudełeczka. Upominki to zazwyczaj kolorowe słodycze. Ozdobne pudełeczka, stawia się koło nakrycia na stole, aby każdy z gości otrzymał podziękowanie.


Więcej ciekawostek i inspiracji związanych z dziećmi, chrzcinami bądź komuniami znajdziecie na www.ChrzcinyiKomunie.pl