Nieznane tradycje komunijne

nieznane-tradycje-komunijne

Pierwsza Komunia Święta to niezwykły moment w życiu każdego katolika. Z ta uroczystością wiążę się wiele zwyczajów. Zgodnie z tradycją, uroczystość ta odbywa się w maju, a dzieci powinny mieć na sobie białe, odświętne stroje, które symbolizują ich czystość i niewinność.


Dziewczynki zakładają białe sukienki lub tuniki, na głowę wkładają wianek. Chłopcy mają na sobie alby lub garnitury. Ponadto dzieci przynoszą do kościoła gromnice, które otrzymały na chrzcie świętym.


Zaproszeni goście zwyczajowo składają dzieciom życzenia. W różnych regionach kraju są różne zwyczaje. Jak to wygląda w poszczególnych regionach?


Wielkopolska, Warmia i Mazury

W tych regionach Polski przyjęło się, że dziecko przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej otrzymuje od znajomych, sąsiadów, osób nie uczestniczących osobiście w uroczystości, kartki z życzeniami na komunię. Czasami dodatkowo dzieci obdarowywane są słodyczami lub kwiatkami. W podziękowaniu za życzenia, dzieci komunijne rozdają tabliczki czekolady.


Kujawy

W regionie Kujaw w dzień po komunii, rodzice zapraszają sąsiadów i znajomych w podziękowaniu za otrzymane kartki, aby poczęstowali się kawą i ciastem. W ten sposób komunia ma swoje prawdziwe "poprawiny". dzisiaj właściwie zamiera, gdyż ze względów finansowych organizuje się tylko przyjęcia komunijne dla bliskich w sali na komunię.


Śląsk

W dzień I komunii Świętej rodzice dziecka, przychodzą do sąsiadów i częstują ich specjalnie na ten dzień przygotowanym kołaczem. W zamian za pyszny poczęstunek, dzieci otrzymują kartę z życzeniami lub czekoladki.


Górny Śląsk

W tym regionie Polski do dzisiaj rodzice dziecka przyjmującego sakrament, roznoszą sąsiadom ciasto w pięknie zapakowanych, ozdobionych wstążkami i kwiatami pudełkach. W zamian sąsiedzi przynoszą dziecku bombonierki i drobne pieniądze do skarbonki.


Kraków

Małopolska słynie z wypieku chlebków specjalnie na tę ważną okazję. Przed Komunią Świętą, w kościele, święcone są małe bochenki chleba, przyniesione przez rodziny dzieci komunijnych. W domu podczas przyjęcia, każdy z gości otrzymuje kawałek święconego chleba, w zamian wręczając dziecku kartę z życzeniami.


Warszawa

Stolica i okoliczne gminy zaczynają powoli wprowadzać nową tradycję, jaką jest rozdanie przez dziecko, każdemu z zaproszonych gości, małego aniołka gipsowego na pamiątkę komunijną. Często małym figurkom towarzyszą kartki z podziękowaniami za udział w tym uroczystym dniu.


Szczecin

W Szczecinie tradycją stały się drobne upominki zapakowane w małe pudełeczka. Upominki to zazwyczaj kolorowe słodycze. Ozdobne pudełeczka, stawia się koło nakrycia na stole, aby każdy z gości otrzymał podziękowanie.


A jakie u Was są tradycje komunijne?


Więcej ciekawostek i inspiracji związanych z dziećmi, chrzcinami bądź komuniami znajdziecie na www.ChrzcinyiKomunie.pl