Pierwsza Komunia Święta to nie tylko ważne wydarzenie duchowe w życiu dziecka, ale także wyjątkowa okazja do spotkania w gronie najbliższych. Przyjęcie komunijne w lokalu jak i organizowane w domu to czas radości, rozmów i wspólnego świętowania – a jak wiadomo, nic tak nie jednoczy jak smaczne jedzenie. Odpowiednio skomponowane menu komunijne powinno być dopasowane zarówno do gustów dzieci, jak i dorosłych. W artykule podpowiadamy, co warto podać podczas przyjęcia komunijnego, czy kolacja to dobry pomysł, a także jakie alternatywy można wziąć pod uwagę.
Obiad to serce komunijnego menu. To moment, gdy goście zasiadają razem do stołu, a uroczysty klimat wydarzenia podkreśla starannie podane, domowe jedzenie. Tradycyjne dania sprawdzają się najlepiej, bo są uniwersalne i pasują zarówno starszym, jak i młodszym uczestnikom uroczystości. Co zwykle się podaje?
Przystawki lub zupa na start:
Danie główne:
Deser:
Choć komunia najczęściej zaczyna się w godzinach przedpołudniowych, spotkanie rodzinne potrafi przeciągnąć się do wieczora – dlatego warto zaplanować także lekki, ale sycący posiłek na późniejsze godziny. Kolacja to świetna okazja, by goście mogli sięgnąć po coś na ciepło lub przekąsić coś drobnego po intensywnym dniu.
Pomysły na kolację:
Kolacja sprawdzi się idealnie jako lekka forma zakończenia uroczystości – niezobowiązująca i dająca większy wybór.
Organizując komunię, warto pamiętać o różnych potrzebach żywieniowych gości. Coraz częściej spotykamy się z dietami wegańskimi, bezglutenowymi czy bezlaktozowymi. Uwzględnienie takich opcji to ukłon w stronę gości i wyraz troski o ich komfort.
Dla dzieci:
Dla wegan i wegetarian:
Dla alergików:
Słodki stół, zwany też candy barem, to absolutny must-have współczesnych przyjęć komunijnych. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale też piękna dekoracja całej sali. Możesz go skomponować w jednej kolorystyce (np. biało-złotej) lub postawić na pastelowe akcenty.
Dobrze skomponowany słodki stół jest nie tylko smaczną atrakcją, ale także ozdobą całego przyjęcia.
Nieco inaczej planuje się menu w restauracji, a inaczej w domu lub ogrodzie. Miejsce, w którym organizujemy przyjęcie komunijne, ma duży wpływ na ostateczny kształt menu. W lokalu zwykle mamy do wyboru kilka gotowych pakietów – różnią się one liczbą dań, rodzajem deserów czy obecnością słodkiego stołu. To wygodne rozwiązanie, bo nie trzeba martwić się o logistykę, zakupy czy sprzątanie. Z kolei organizacja komunii w domu daje większą elastyczność – możemy postawić na domowe potrawy, poprosić rodzinę o pomoc lub zamówić catering komunijny. Coraz popularniejsze stają się też komunie w ogrodzie, gdzie kolację można zastąpić grillem, food truckiem albo piknikową formą przekąsek. W każdym przypadku warto określić budżet i dopasować menu tak, by było smaczne, estetyczne i komfortowe dla wszystkich gości.
Menu komunijne to coś więcej niż tylko jedzenie – to wspomnienia, które zostają z gośćmi i dzieckiem na lata. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na tradycyjny obiad, elegancką kolację czy luźne dania w stylu finger food – najważniejsze, by wszystko było przygotowane z sercem i z myślą o gościach. Bo dobrze nakarmiony gość, to zadowolony gość – a uśmiech dziecka to najlepsza nagroda za wysiłek włożony w przygotowania.
dolnośląskie: Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra, Lubin, kujawsko-pomorskie: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław, lubelskie: Lublin, Chełm, Zamość, Biała Podlaska, Puławy, lubuskie: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Nowa Sól, Żary, Żagań, łódzkie: Łódź, Piotrków Trybunalski, Pabianice, Tomaszów Mazowiecki, Bełchatów, małopolskie: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, Chrzanów, mazowieckie: Warszawa, Radom, Płock, Siedlce, Pruszków, opolskie: Opole, Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg, Kluczbork, podkarpackie: Rzeszów, Przemyśl, Stalowa Wola, Mielec, Tarnobrzeg, podlaskie: Białystok, Suwałki, Łomża, Augustów, Bielsk Podlaski, pomorskie: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Tczew, śląskie: Katowice, Częstochowa, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, świętokrzyskie: Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Skarżysko-Kamienna, Sandomierz, warmińsko-mazurskie: Olsztyn, Elbląg, Ełk, Iława, Ostróda, wielkopolskie: Poznań, Kalisz, Konin, Piła, Ostrów Wielkopolski, zachodniopomorskie: Szczecin, Koszalin, Stargard Szczeciński, Kołobrzeg, Świnoujście
dolnośląskie: Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra, Lubin, kujawsko-pomorskie: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław, lubelskie: Lublin, Chełm, Zamość, Biała Podlaska, Puławy, lubuskie: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Nowa Sól, Żary, Żagań, łódzkie: Łódź, Piotrków Trybunalski, Pabianice, Tomaszów Mazowiecki, Bełchatów, małopolskie: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, Chrzanów, mazowieckie: Warszawa, Radom, Płock, Siedlce, Pruszków, opolskie: Opole, Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg, Kluczbork, podkarpackie: Rzeszów, Przemyśl, Stalowa Wola, Mielec, Tarnobrzeg, podlaskie: Białystok, Suwałki, Łomża, Augustów, Bielsk Podlaski, pomorskie: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Tczew, śląskie: Katowice, Częstochowa, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, świętokrzyskie: Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Skarżysko-Kamienna, Sandomierz, warmińsko-mazurskie: Olsztyn, Elbląg, Ełk, Iława, Ostróda, wielkopolskie: Poznań, Kalisz, Konin, Piła, Ostrów Wielkopolski, zachodniopomorskie: Szczecin, Koszalin, Stargard, Kołobrzeg, Świnoujście