Koszty związane z organizacją komunii świętej dla dziecka

koszty-zwiazane-z-organizacja-komunii-swietej-dla-dziecka
1-gdzie-zorganizować-wesele

W Polsce ponad 300 tys. dzieci przystąpuje co roku w maju do pierwszej komunii świętej. Choć duchowy charakter sakramentu pozostaje niezmienny, w ostatnich latach bardzo zmieniło się nasze finansowe podejście do tego wydarzenia zarówno jeżeli chodzi o organizację przyjęcia po komuni jak i samych prezentów. Uroczystość z okazji pierwszej komunii coraz częściej przypomina małe wesele, a zamiast, dużej czekolady z ożechami, bombonierki a od chrzesnych zegarka lub roweru dzieci otrzymują dziś laptopy, quady czy skutery.

Z okazji pierwszej komunii zarówno rodzice, jak i zaproszeni goście wydają niejednokrotnie tysiące złotych. Cieszą się przedstawiciele branży gastronomicznej, sprzedawcy sprzętu elektronicznego czy motoryzacyjnego, ale także fryzjerzy i kosmetyczki. Dawniej obiad w domu, dziś przyjęcie w restauracji, hotelu lub innym obiekcie gastronomicznym. Dla rodziców dzieci przystępujących do pierwszej komunii wydarzenie to jest niejednokrotnie niemałym przedsięwzięciem, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i finansowym. Przygotowania często rozpoczynają się rok wcześniej. Ponieważ komunia jest okazją do spotkania w gronie rodziny, rodzice chcą jak najlepiej ugościć swoich najbliższych.

Dawniej po mszy zapraszano gości do domu, gdzie podawano wcześniej przygotowany obiad i deser. Dziś przyjęcia komunijne przenoszą się do restauracji lub zleca się ich organizację cateringowi, co jest wygodniejsze, ale też nieco droższe. Osoby dysponujące ogrodem mogą zorganizować przyjęcie komunijne w plenerze. Tu z pomocą przychodzą firmy, które zapewnią nie tylko catering z menu komunijnym, ale też niezbędną oprawę i sprzęty (namioty, stoły, krzesła, zastawa i dekoracje) oraz obsługę. Alba i wianek, ale też fryzjerka i kosmetyczka Koszty komunijnego stroju dziecka nie są już tak wysokie jak kiedyś, bo w większości parafii obowiązują dziś skromne alby zamiast wystawnych sukienek lub garniturów. Niemniej trzeba doliczyć koszty zakupu wianka w przypadku dziewczynek, garnituru lub spodni dla chłopca, obuwia, świecy, różańca i książeczki do nabożeństw. Kolejne kilkadziesiąt złotych będzie kosztować komunijny bukiecik kwiatów, który zostanie uwieczniony na zdjęciach. Coraz częściej rodzice dziewczynek do kosztów, które przeznaczają na wygląd dziecka w ten dzień, doliczają wizytę u fryzjera, a nawet kosmetyczki. Jeszcze kilka lat temu nie było to tak popularne.

Płyta DVD i zdjęcia są dziś niezbędne Każdy rodzic chce w jakiś sposób uwiecznić pierwszą komunię dziecka. Z pomocą przychodzą wynajęci zawodowcy od fotografii i wideofilmowania. Zazwyczaj powstaje wspólny film dla wszystkich dzieci, jedna firma zajmuje się też pamiątkowymi zdjęciami. Koszt DVD z nagraniem uroczystości wynosi około 40 zł. Pojedyncze zdjęcie, w zależności od formatu, może kosztować od 3 zł w górę. Jednak na nagraniu i zdjęciach z uroczystości w kościele dziś się nie poprzestaje. Można znaleźć coraz więcej ofert sesji zdjęciowych i nagrań z przyjęcia, a także fotograficznych plenerów komunijnych (przykładowy koszt 20 zdjęć plenerowych z albumem to 500 zł). Proponowane są też specjalne fotoksiążki komunijne (400–500 zł).

Dawniej zegarek i rower, dziś skuter i laptop. Zmieniają się także prezenty, jakie wręczane są pociechom w tym dniu. Popularny dawniej rower dziś zamieniany jest na skuter bądź quad. Na internetowych forach z najmodniejszymi komunijnymi prezentami pojawiają się laptopy, smartfony, konsole do gier, iPhone’y i inne gadżety z „i” na początku nazwy. Tradycyjne książkowe wydanie Biblii dziś zastępuje eBook z czytnikiem (ok. 230 zł), a biżuteria, jaką obdarza się dziewczynki, to nie tylko łańcuszek z medalikiem, ale też ozdoby wzbogacane droższymi kamieniami bądź kryształami. Wśród pomysłów na prezenty komunijne, jakimi wymieniają się internauci, znaleźć można i takie, które mogą przydać się dziecku w przyszłości czy pomóc rozwinąć pasję lub umiejętności. Chwalone są wszelkiego rodzaju pomoce naukowe, na przykład luneta bądź kurs językowy. Zmienia się także podejście do wręczania gotówki. Coraz popularniejsze stają się lokaty bankowe. Zamiast gotówki dziadkowie czy chrzestni wybierają lokatę, na którą wpłacają środki, z których dziecko będzie mogło korzystać po osiągnięciu pełnoletniości lub podczas studiów. Pojawiają się również sugestie rodziców, aby goście wręczali dziecku gotówkę, która zostanie przeznaczona na określony cel. Jednym z pomysłów jest sfinansowanie w ten sposób rodzinnej wycieczki do Watykanu lub Ziemi Świętej.

Przedstawiciele Kościoła apelują o umiar w przygotowaniach do obchodów pierwszej komunii świętej, podkreślając duchowy wymiar tego wydarzenia. Taki apel wygłosił jeszcze przed rozpoczęciem sezonu komunijnego papież Benedykt XVI. Trzeba przyznać, że umiar mógłby przysłużyć się nie tylko naszemu duchowi, ale też portfelom.

źródło: bankier.pl