Kiedy ochrzcić dziecko?

kiedy-ochrzcic-dziecko

Decyzja o tym, kiedy ochrzcić dziecko zależy przede wszystkim od rodziców. Polskie prawo kościelne pozwala chrzcić dzieci przez cały rok, włącznie z Wielkim Postem i Adwentem. Jednak nie we wszystkich parafiach chrzty odbywają się w każdą niedzielę. Warto więc udać się do kancelarii i dowiedzieć o terminy chrztów.

Najpopularniejsze są wszelkie święta - Wielkanocne, Boże Narodzenie i Nowy Rok, ale to wiąże się z dużym tłumem i zamieszaniem podczas chrztu, co nie wpłynie dobrze na wasze maleństwo. Może więc lepiej zaplanować chrzest w innym, spokojniejszym terminie? Maj, czerwiec, czy wrzesień to miesiące ciepłe i urokliwe, co również ważne jest dla dziecka - nie będziemy się martwić, czy będzie mu za zimno, czy za gorąco:)

 

Podczas planowania chrztu warto też wziąć pod uwagę wiek dziecka. Złym pomysłem będzie chrzczenie dziecka przed pierwszymi szczepieniami - przebywanie z dużą ilością osób może być dla niego niebezpieczne. Kilkumiesięczne dziecko to chyba najlepszy wybór. Dziecko najprawdopodobniej prześpi większą część uroczystości, budząc się jedynie na karmienie:) Starsze dzieci nie będą już takie cierpliwe, co może powodować ich znudzenie, zniecierpliwienie i zapewne płacz.

 

Wybór rodziców chrzestnych

Nad wyborem rodziców chrzestnych warto zastanowić się wcześniej. Prawo kościelne wymaga jednego chrzestnego, zaś utrwalona tradycja zaleca wybrać chrzestnego ojca i matkę. Warto pamiętać, że w tej roli nie muszą występować tylko rodzeni bracia czy siostry. Jest to związane z tradycją, ale chrzestnymi mogą równie dobrze zostać kuzyni, wuj lub ciotka czy przyjaciele.

 

Ważne, by był to:

* wierzący i praktykujący katolik,

* osoba, która otrzymała sakrament bierzmowania,

* osoba stanu wolnego lub żyjąca w związku sakramentalnym,

* osoba nie spokrewniona z dzieckiem w linii prostej (nie mogą to być: rodzice, dziadkowie, rodzeństwo dziecka),

* osoba dojrzała do tego, by podołać zadaniom rodzica chrzestnego - najlepiej (choć niekoniecznie) osoba pełnoletnia.

* Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.

 Uwieczniajmy tak, ważne chwile https://chrzcinyikomunie.pl/us...