Jesienne zabawy- sposobem na jesienną nudę dziecka

jesienne-zabawy-sposobem-na-jesienna-nude-dziecka

Kiedy pogoda dopisuje i za oknem jeszcze widać promienie słońca warto organizować jesienne zabawy na dworze, a gdy za oknem zimno i ponuro - w ciepłym domu. 

Będąc na dworze najlepiej sprawdzą się zabawy angażujące ruch, natomiast w domu
świetne będą plastyczne zabawy uaktywniając kreatywność dziecka.


Jesienne zabawy należą do najprzyjemniejszych. Upał już nie męczy, więc można szaleć do woli, a przyroda zachwyca mnogością barw.


Ze znalezionych w parku liści, kasztanów i żołędzi można zrobić ludziki, zwierzątka i barwne obrazki, a ze zbędnych części garderoby lub ścinków materiałów – gry lub zabawki. Ogranicza was tylko wyobraźnia! Żeby ją trochę pobudzić, prezentujemy garść pomysłów na jesienne zabawy dla dzieci.


Jesienne zabawy plastyczne

Polska złota jesień to wspaniała pora na spacery z dzieckiem. Zdarzyło wam się wrócić z jednego z nich z bukietem  kolorowych jesiennych liści? Jeśli tak, zobacz, do czego można je wykorzystać.


O robieniu ludzików z kasztanów lub zwierzątek z żołędzi nie będziemy pisać – to wie każdy. Pokażemy za to, jak wykorzystać barwne liście. Tworzenie obrazków z liści to wspaniała jesienna zabawa, przy której można z dzieckiem rozmawiać, jak zmienia się przyroda o tej porze roku. Podajemy też pomysły na zabawy, które nie wymagają wcześniejszego zbierania jesiennych skarbów, ale podpowiadają, jak wykorzystać materiały, które znajdą się w każdym domu.


Tworzymy fantazyjne obrazki z liści

Przełam listki na pół, przyklejcie po jednej połówce z każdego rodzaju liścia na kartkę i rozpocznijcie zabawę! Zadaniem dziecka jest dorysowanie drugiej połowy liścia. Możesz przy tym uczyć dziecko nazw drzew, z których liście pochodzą. To zabawa i nauka w jednym, czyli coś, co lubimy najbardziej.


Mając dużo liści, możecie układać z nich na posmarowanej kartce zwierzęta – te prawdziwe lub wymyślone fantazyjne stwory. Pomalujcie je farbami.


Jesienne zabawy plastyczne z resztek papieru i materiału

Karton, arkusz papieru, stare gazety. Te proste przedmioty dają nieskończoną liczbę możliwości ich wykorzystania. Możesz zrobić z nich tor wyścigowy dla samochodów, tablicę z otworami do wrzucania woreczków lub piłeczek. Możesz też dać dziecku wielki karton i kredki, a potem obserwować, jak będzie się bawić.


Ciekawym pomysłem na zabawę jest również przyklejenie fragmentów ilustracji wyciętych z gazety na arkusz papieru. Zadaniem dziecka jest dorysowanie reszty obrazka.


Jeśli macie więcej czasu i chęci, ze ścinków materiałów lub niemodnych już krawatów taty, można uszyć razem z dzieckiem proste zabawki. Z młodszym dzieckiem możecie stworzyć szmaciane węże z krawatów i potem wspaniale się nimi bawić. Dla starszaka warto przygotować szmacianą grę w kółko i krzyżyk.


Jesienne zabawy ruchowe

Jesienią na dworze można bawić się dokładnie w te same zabawy co latem. To nadal dobry czas na zabawę w chowanego, w berka, grę w klasy czy ciuciubabkę. Ale jest też okazja na zabawy, które są typowe tylko dla tej pory roku.
 

  • Trafiamy do celu – można ćwiczyć koordynację oko-ręka, organizując zawody w rzucaniu szyszkami lub żołędziami w drzewo lub w zakreślone na ziemi koło.
     
  • Detektyw na tropie – podczas spaceru do parku warto zorganizować zabawę w poszukiwanie najmniejszego lub największego kasztana, żołędzia lub poprosić dziecko o zebranie liści w jak największej liczbie kolorów. Z zebranych żołędzi, kasztanów, liści można potem układać na ziemi lub murku kształty: koło, kwadrat, trójkąt lub cyfry i litery.
     
  • Pora poszeleścić – tę zabawę da się organizować tylko jesienią, gdy w lesie na ścieżkach leży dużo suchych liści. Idąc po nich, szurajcie nogami tak, aby jak najbardziej szeleścić liśćmi, a potem jak najwięcej z nich wzbijać nogami. Na koniec, na wyciszenie, postarajcie się iść po liściach jak najciszej.
     
  • Jeże wśród liści – to dobra zabawa na czas po powrocie ze spaceru do domu. Wszyscy uczestnicy zabwy chodzą na czworaka, a na dany sygnał, np. klaśnięcie w dłonie, przewracają się na plecy i machają nogami i rękami – to jeżyki baraszkują wśród liści.
     
  • Co umie robić kasztan – pokażcie dziecku, jak kasztan turla się lub podskakuje na ziemi. Na hasło „kasztanki skaczą” dzieci zaczynają podskakiwać w miejscu lub przemieszczać się podskokami. Na hasło „kasztanki spadają” dzieci kładą się i turlają po podłodze.
     
  • Wiatr i liście – to jesienna zabawa muzyczno-ruchowa. Dzieci dzielimy na dwie podgrupy. W jednej maluchy stają się liśćmi (mogą trzymać po jednym liściu w dłoni). Druga grupa to wiatry (warto dać dzieciom do rąk paski bibuły). Do zabawy przyda się podkład muzyczny – najlepiej sprawdzi się piosenka o jesieni, o zmiennym tempie (wolniejszy refren, szybsza zwrotka). Dzieci „wiatry” biegają z uniesioną w górę bibułą, a grupa „liście” wiruje, machając trzymanymi w ręce liśćmi. Wszystko odbywa się w tempie dopasowanym do muzyki. Prowadzący zabawę co jakiś czas wycisza podkład muzyczny, wtedy cichną „wiatry” – dzieci z bibułami zatrzymują się, a „liście” opadają – dzieci z liśćmi schodzą do przysiadu. Po ponownym włączeniu muzyki dzieci ponownie odgrywają role wiatrów i liści. Następnie zamieniają się rolami.

Więcej ciekawostek i inspiracji związanych z dziećmi, chrzcinami bądź komuniami znajdziecie na www.ChrzcinyiKomunie.pl