Jak grzecznie odmówić zaproszenia na chrzciny, wesele czy inną uroczystość?

jak-grzecznie-odmowic-zaproszenia-na-chrzciny-wesele-czy-inna-uroczystosc

Każdy z nas od czasu do czasu jest w jakieś miejsce zapraszany. Czasem cieszymy się z takiego zaproszenia, ale w niektórych przypadkach zupełnie nam to nie odpowiada. Należy pamiętać, że powodów do świętowania jest wiele. Trzeba więc liczyć się z tym, że od czasu do czasu będziemy zapraszani na urodziny, chrzciny, komunie czy wesela, a nie zawsze są to uroczystości, w których chcemy być częścią. 


Jest wiele powodów, dla których nie chcemy świętować. Pierwszym z nich jest na przykład brak więzi z osobą, która nas zaprasza. Jeśli nie cieszy nas jego towarzystwo, możemy czuć się zniechęceni do wspólnego świętowania. Problemy finansowe mogą być również powodem, dla którego nie chcemy uczestniczyć w uroczystości. 


Jak jednak odmówić, aby nie wpłynąć na naszą relację z osobą, która nas zaprasza? Na szczęście, kulturalnych sposobów na odmowę jest całkiem sporo.


Zastanów się nad tym, dlaczego nie chcesz brać udziału w imprezie

Często wiemy, czy chcemy iść na jakąś imprezę, czy nie, gdy ktoś nas zaprosi. Jeśli nie podoba nam się perspektywa wesela lub przyjęcia urodzinowego, możemy wcale nie mieć ochoty. Jednak wiele osób nie chce się do tego przyznać. Często odczuwamy wyrzuty sumienia, które często skłaniają nas do udziału w wydarzeniu za wszelką cenę i wbrew sobie. Zdarza się też, że zaraz po otrzymaniu zaproszenia osoba czuje się niechętnie, ale z biegiem czasu coraz chętniej bierze się udział w wydarzeniu. Dajmy więc sobie czas przed potwierdzeniem naszej obecności lub powiadomieniem gospodarza o ich nieobecności. Jeśli nie mamy ochoty iść na imprezę, powinniśmy szczerze odpowiedzieć na pytanie, skąd bierze się nasza niechęć. Czasami są to wspomniane problemy finansowe lub brak sympatii organizatora imprezy. Często na przeszkodzie mogą stać również problemy rodzinne i zdrowotne. Jeśli jesteśmy pewni, że nie chcemy imprezować, to nie idź. Zamiast tego zastanów się, jak powiedzielibyśmy gospodarzowi, że nas tam nie będzie.


Nie ignoruj zaproszenia

Wiele osób źle się czuje  z powodu odmowy wzięcia udziału w przyjęciu. Z tego powodu niektórzy twierdzą, że zapomnieli o zaproszeniu. Tak wiele osób nie rozmawia z panną młodą lub jubilatem, aby zaprzeczyć lub potwierdzić ich przybycie. I chociaż może się  to wydawać sposobem na uniknięcie dyskomfortu, działa  tylko przez chwilę. Po imprezie osoba, która nas zaprosiła może mieć do nas pretensje i to całkiem uzasadnione. Szczególnie problematyczne jest to w przypadku wesel. Zignorowanie zaproszenia jest skrajnie niegrzeczne i nieetyczne. Należy więc  za wszelką cenę unikać takiego rozwiązania. Bardzo prawdopodobne jest także to, że osoba, którą zignorowaliśmy więcej nas nie zaprosi.


Otwarta odpowiedź jest błędem

Ignorowanie zaproszenia może się wydawać kuszącą propozycją, ale jak wspomniano powyżej, często kończy się to zazwyczaj źle. Wiele osób wybiera nieco mniej eleganckie rozwiązanie niż otwarta odpowiedź. Niestety musimy przyznać, że to rozwiązanie również nie jest polecane. Jaka jest najczęstsza odpowiedź otwarta ? Może ona przybrać formę następujących zdań: “wpadnę, jeśli znajdę czas”, “odezwę się jeszcze”, “może uda mi się wpaść”. Należy zauważyć, że tego typu zdania wypowiadane są nierzadko tonem pełnym wahania. Osoby, które nas zapraszają, często się wahają. Możesz więc żyć trudnym życiem, co również negatywnie wpływa na twój związek.


Jak grzecznie odmówić zaproszenia na wesele lub przyjęcie?

W sytuacjach codziennych, jak np. zaproszenia na obiad, odmowa nie musi być sztywna i powinna wychodzić z rozmowy spontanicznie, tym bardziej formalne odrzucenie zaproszenia dotyczy ważnych uroczystości. Formuła grzecznego odrzucenia zaproszenia jest następująca:

  • Uprzejmie podziękuj za zaproszenie – (np. „Szanowni Państwo, serdecznie dziękuję za zaproszenie na uroczystość...”).
  • Wyraźnie zaznacz, że nie będzie cię na uroczystości – (np. „Niestety, nie mogę uczestniczyć w wydarzeniu”).
  • Podaj ogólny, wiarygodny, silny powód nieobecności – (np. „Ze względów osobistych nie jestem w stanie pojawić się na uroczystościach”, „W uwagi na stan zdrowia nie mogę uczestniczyć”, „Z powodu podjętych wcześniej zobowiązań”).
  • Złóż gratulacje – (np. „Serdecznie gratuluję jubileuszu firmy, „Składam najserdeczniejsze życzenia urodzinowe”, „Przyjmijcie najmilsze życzenia z okazji Waszego ślubu”).
  • Zapewnij, że doceniasz zaproszenie – (np. „Dziękuję za pamięć”, „Jest mi niezmiernie miło z powodu zaproszenia”).

Opcjonalnie możesz zaproponować spotkanie, na którym osobiście złożysz życzenia i wręczysz upominek zapraszającemu. Powinno się odbyć przed uroczystością oraz na tyle wcześniej, by nie przeszkodziło w organizacji imprezy.

Już zwykłe wyjście na kawę lub obiad może podkreślić, że poważnie potraktowałeś zaproszenie i jest ono dla ciebie ważne. To przy okazji dobra okazja do tego, by porozmawiać z bliską ci osobą, wesprzeć ją przed ważnym wydarzeniem i choć częściowo uczestniczyć w świętowaniu. Jeśli była to np. impreza urodzinowa znajomego z pracy, możesz przy okazji wręczyć koledze urodzinowy prezent.


Jeśli nie możesz zaproponować spotkania porozmawiaj o niej po ceremonii, na którą zostałeś zaproszony i poznaj jej przebieg, odczucia i wrażenia.


Dobre maniery to sztuka i musisz wiedzieć, jak grzecznie odmówić, gdy zostaniesz o to poproszony. Głęboko wierzymy, że dzięki naszym radom nigdy  nie wyjdziesz na osobę niekulturalną. Wiedząc, jak grzecznie odmówić przyjścia na wesele, na pewno nie urazisz Młodej Pary i nie umniejszysz wydarzeniu. Ta umiejętność przyda ci się w życiu nie raz.


Więcej ciekawostek i inspiracji związanych z dziećmi, chrzcinami bądź komuniami znajdziecie na www.ChrzcinyiKomunie.pl