Indywidualna Pierwsza Komunia Święta. W jakich okolicznościach możemy przyjąć sakrament?

indywidualna-pierwsza-komunia-swieta-w-jakich-okolicznosciach-mozemy-przyjac-sakrament

Indywidualna pierwsza Komunia święta - co to znaczy?


Pierwsza Komunia to bardzo ważny etap w życiu młodego chrześcijanina. Tylko wtedy może w pełni uczestniczyć w sakramencie Eucharystii. Tradycyjnie komunia odbywa się w sposób uroczysty, w kościele gromadzą się tłumy dzieci i ich bliskich. Działając od ponad roku w kontekście pandemii, komunia osobista stała się coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem. Takie sakramenty nie różnią się od sakramentów grupowych. Jest równie ważny i ze względu na swoje indywidualne cechy może być głębszym przeżyciem duchowym.


Indywidualna pierwsza Komunia święta - czy i kiedy można ją przeprowadzić?

Zastanawiasz się kiedy i kiedy każdy może przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej? Pierwsza Komunia osobista jest zawsze możliwa. Warunkiem, jaki stawia Kodeks Prawa Kanonicznego jest wystarczające rozpoznanie i przygotowanie dziecka do przyjęcia sakramentu, które gwarantuje, że będzie ono mogło z wiarą i pobożnością przyjąć Ciało Chrystusa.

W praktyce oznacza to, że po konsultacji z proboszczem, każde dziecko, które sobie tego życzy, może indywidualnie przystąpić do Pierwszej Komunii. Warto zapamiętać:

  • komunia nie musi się odbyć w maju - tradycyjnie obrzęd ten w naszym kraju odbywa się właśnie w tym miesiącu, ale nie jest to warunek konieczny, a raczej zwyczaj
  • komunia nie musi odbyć się w niedzielę - ze względów technicznych, takich jak np. zapewnienie miejsca w lokalu organizującym przyjęcie po uroczystości, istnieje możliwość zorganizowania uroczystej mszy komunijnej w dni powszednie
  • do komunii nie musi przystąpić dziecko znajdujące się w 3 klasie szkoły podstawowej - może być zarówno młodsze jak i starsze.

Indywidualna pierwsza Komunia święta - jak zorganizować?


Jak zorganizować indywidualną Pierwszą Komunię? Organizowanie z punktu widzenia dziecka i rodzica jest często dużo łatwiejsze i przyjemniejsze niż uroczystość grupowa. Można też ustalić szczegóły przyjęcia. Dzieci mogą uczestniczyć w liturgii według własnego uznania. Oznacza to, że możesz śpiewać psalmy, czytać recytacje i modlitwy. Wierny. Takie decyzje na komunii grupowej są zazwyczaj narzucane dzieciom i nie zawsze odpowiadają ich oczekiwaniom. Ponadto nie musisz przechodzić wielu długich testów. Raz zazwyczaj wystarczy. Należy jednak zauważyć, że przy organizowaniu poszczególnych sakramentów rodzice pozostają w gestii rodziców:

  • wybór i zakup pamiątki komunijnej
  • przygotowanie i sfinansowanie dekoracji kościoła
  • złożenie ofiary za Mszę świętą.

Więcej ciekawostek i inspiracji związanych z dziećmi, chrzcinami bądź komuniami znajdziecie na www.ChrzcinyiKomunie.pl