Ile razy polewa się głowę dziecka podczas chrztu?

ile-razy-polewa-sie-glowe-dziecka-podczas-chrztu

Chrzest Święty to pierwszy i najważniejszy sakrament dla dziecka. Jest jednym z siedmiu sakramentów świętych i najistotniejszym w życiu katolika. Poprzez  Chrzest Święty zyskuje odpuszczenie grzechu pierworodnego, otrzymuje łaskę uświęcającą – dającą życie nadprzyrodzone oraz staje się pełnoprawnym członkiem Kościoła Katolickiego.


Zaraz po kazaniu kapłan zaprasza rodziców, chrzestnych wraz z dzieckiem pod ołtarz lub do chrzcielnicy, gdzie odmawia specjalne modlitwy, po których następuje wyznanie wiary i wyrzeczenie się grzechu oraz zła.

 

Klasyczna forma udzielania chrztu przewiduje trzykrotne zanurzenie dziecka w wodzie. Najczęściej jest to trzykrotne polanie główki dziecka wodą przy jednoczesnym wypowiedzeniu przez księdza sakramentu słów: „(Imię), ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen."


Po uroczystości rodzice dziecka razem zaproszonymi gośćmi udają się na uroczyste chrzciny w restauracji lub do domu, gdzie czeka catering na chrzciny i fotograf na chrzciny uwieczniający te piękne chwile.


Więcej ciekawostek i inspiracji związanych z dziećmi, chrzcinami bądź komuniami znajdziecie na www.ChrzcinyiKomunie.pl