Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta?

ile-kosztuje-pierwsza-komunia-swieta

Wiosna to jeden z bardziej wyczerpujących finansowo okresów w roku - święta wielkanocne, tuż po nich majówka i Pierwsza Komunia Święta – tylko perfekcyjnie zaplanowany domowy budżet jest w stanie sprostać takim potrzebom. Zwłaszcza koszt Pierwszej Komunii może nas znacząco przerosnąć.

Jesli szukacie sprawdzonych fotografów na uwiecznienie tego wydarzenia zapraszamy zajrzeć tutaj: https://chrzcinyikomunie.pl/us...

Maj to coroczna komunijna gorączka. Poważne koszty tej uroczystości ponoszą nie tylko rodzice 8- lub 9-latków, ale też zaproszeni goście – zwłaszcza rodzice chrzestni. Bywa, że takie obciążenie finansowe trudno udźwignąć bez kredytu. Organizowane przy tej okazji przyjęcie to często drugie po weselu wydarzenie pod względem wystawności i kosztów. Nierzadko więc budżet przeciętnej polskiej rodziny nie jest w stanie unieść tak dużych wydatków. Niestety, nawet dla niektórych gości może być to początek przyszłych kłopotów finansowych.

Wydatki związane z Pierwszą Komunią:

Obiad komunijny, na którym koszt jedzenia i napojów dla jednej osoby to średnio nie mniej niż 100 -150 zł, to jedynie czubek góry lodowej wszystkich wydatków. Po pierwsze, trzeba zadbać o przygotowanie dziecka. W zależności od tego, w jakiej diecezji będzie odbywała się uroczystość, a także płci naszego dziecka, koszty będą różne. Oczywiście w przypadku chłopca będzie to o wiele niższy wydatek. Elegancki garnitur wraz butami to koszt około 350 - 500zł.

W przypadku dziewczynki musimy dołożyć drugie tyle. Jeśli dzieci nie idą do Pierwszej Komunii Świętej w strojach liturgicznych, czyli tzw. albach (ok. 150 zł), sam strój wraz z dodatkami to średnio nie mniej niż 500 zł. W tym przypadku górna granica kosztów komunijnego ubrania może osiągać cenę porównywalną z sukniami ślubnymi. Dodatkowo ostatnio modne jest czesanie dziecka u fryzjera (100-200 zł), a nawet makijaż lub manicure dla dziewczynki (50-100 zł)

.

Do kosztów przygotowania należy również dodać wiele mniejszych wydatków. Są to m.in. dewocjonalia: książeczka, świeca, różaniec i złoty medalik z łańcuszkiem, a także koszty związane z odprawieniem mszy, takie jak złożenie się na dekorację kościoła na komunię, odpowiednią oprawę muzyczną czy kamerzystę. - Komunia oraz związany z nią tradycyjny obiad powinny być w kolejnych miesiącach wspominane jako miłe, rodzinne i religijne przeżycie, a nie przyprawiające o bezsenność zobowiązanie finansowe, które rozpoczęło spiralę zadłużenia.