Do kogo należą pieniądze z komunii?

do-kogo-naleza-pieniadze-z-komunii

Od lat pieniądze to główny prezent dla dzieci, które przystępują do Pierwszej Komunii Świętej, a wraz z tym pojawiają się następujące pytania: Do kogo należy gotówka z komunii? Czy dziecko, jako osoba małoletnia ma prawo do pieniędzy z komunii? Czy może nimi swobodnie dysponować?


Pieniądze otrzymywane od gości z okazji Pierwszej Komunii Świętej należą formalnie do dziecka, ponieważ są to prezenty skierowane bezpośrednio do niego. W praktyce jednak rodzice często zarządzają tymi środkami w imieniu dziecka, szczególnie gdy jest ono zbyt młode, by samodzielnie nimi dysponować. Rodzice mogą zdecydować się na oszczędzanie tych pieniędzy, np. na przyszłe potrzeby dziecka (edukację, rozwój zainteresowań), lub na bardziej bieżące potrzeby, jeśli uznają to za stosowne.


Z prawnego punktu widzenia dziecko do lat 13 nie jest zdolne do czynności prawnych – oznacza to, że dziecko nie mogłoby legalnie zarządzać swoim majątkiem i nie kupować rzeczy samodzielnie. Po ukończeniu 13. roku życia dziecko nabywa ograniczoną zdolność do czynności prawnych, dzięki czemu może samodzielnie dysponować swoim majątkiem.


Zgodnie z prawem nic nie stoi na przeszkodzie, aby majątek dziecka, które przyjęło Pierwszą Komunię Świętą, został oddany. Pozostaje jednak jeszcze kwestia społeczna – czy rzeczywiście tak powinniśmy robić, czy też szanować jego niezależność w tej kwestii i oddać mu je w odpowiednim czasie?


To zależy od Was - rodziców. Sama organizacja Pierwszej Komunii jest dość kosztowna, a chęć wsparcia się za pieniędzy z „kopert” jest zrozumiała. Możecie także porozmawiać z dzieckiem i omówić koszty. Czy na przykład, meble w pokoju dziecięcym można wymienić za pieniądze z koperty? Jeśli spojrzeć na to z prawnego punktu widzenia, jest to odpowiedzialność rodziców i nie można oczekiwać, że dziecko pokryje te wydatki z własnych pieniędzy. Z drugiej strony czasami sytuacja finansowa na to nie pozwala, przeznaczenie na ten cel pieniędzy z komunii mogłoby mocno odciążyć budżet.


Pamiętajmy, że sytuacja finansowa każdej rodziny jest inna. Często zdarza się, że rodzice wydają mniej pieniędzy na własne potrzeby niż na potrzeby swoich dzieci, pomijając zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych. Dlatego przeznaczenie zastrzyku gotówki z komunii na cele rodzinne nie powinno być odbierane, jako „okradanie” dziecka. Jeżeli ktoś ma możliwość zaoszczędzić te pieniądze, odłożyć je i oddać dziecku za jakiś czas, to świetnie. Dla innych byłby to jednak luksus, na który trudno byłoby sobie pozwolić ze względu na koszty związane z samą ceremonią. A co najważniejsze, pamiętajcie, że Pierwsza Komunia to przede wszystkim uroczystość rodzinna i religijna. Pieniądze nie powinny być tu aż tak ważne.



Szukasz wyjątkowego miejsca na organizację na uroczystości, a interesują Cię: 

restauracja na komunie Krakówrestauracja na komunie Wrocławrestauracja na komunie Poznańrestauracja na komunie Łódźrestauracja na komunie Warszawa. Kliknij, a znajdziesz idealne miejsce na przyjęcie komunijne wraz z pełnymi danymi kontaktowymi, opiniami oraz wolnymi terminami.