Podczas Pierwszej Komunii, rodzice dzieci przystępujących do
sakramentu często decydują się na zakup tzw. daru ołtarza. Jest to ogólny
prezent dla kościoła lub
parafii. Bardzo często prezent jest konsultowany wcześniej z duchownymi. Czasami rodzice przekazują pieniądze, za które
duchowni kupują to, co jest najbardziej potrzebne w parafii. Czasami jednak rodzice chcą kupić prezent sami.
Wysokość składki uzależniona jest od liczby dzieci przystępujących do I Komunii św., zamożności ich rodziców oraz potrzeb parafii. Najczęściej rodzice wydają na to 20-50 zł. Niestety, temat ten często budzi emocje wśród rodziców. W niektórych parafiach sprzeciw budzi kwota powyżej 50 złotych, w innych jest to kwota akceptowalna.
Sprzęt
kościelny jest bardzo drogi, a zapotrzebowanie
ogromne. Zakupiony sprzęt często się zużywa. Dlatego też asortyment produktów zakupionych przez nas na tę okazję jest bardzo szeroki. Taki zakup najlepiej negocjować z księdzem przygotowującym dzieci do sakramentu Pierwszej Komunii, radą parafialną lub proboszczem danej parafii. Dzięki temu możemy dokładnie poznać potrzeby danej parafii. Możemy uniknąć
problemu, że zbiórka będzie
miała konkretny cel lub inną grupę wierzących, która planuje taką
samą zbiórkę.
Często najlepszym darem są pieniądze, ponieważ można naprawić kościół lub inny budynek parafialny. W większości przypadków jednak dar ołtarzowy jest darem pamiątkowym, którym rodzice i dzieci chcą celebrować swoją obecność w kościele.
W większości przypadków dar ołtarzowy ma charakter liturgiczny i jest bezpośrednio związany z Eucharystią. W zależności od ustalonej kwoty płatności rodzice mogą rozważyć jeden z poniższych pomysłów.
Pierwsza myśl, która przychodzi na myśl, to narzędzia liturgiczne potrzebne do odprawienia Mszy Świętej. Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele tego typu akcesoriów znajduje się w wyposażeniu kościoła. Zazwyczaj są pięknie zdobione, wykonane z wyjątkowo trwałych i cennych materiałów. Różne wzory zdobnicze oraz różne rozmiary i pojemności pozwalają na dostosowanie tych przedmiotów do potrzeb konkretnego zgromadzenia i specyfiki stosowanej liturgii. Jako prezent na ołtarz przy I Komunii Świętej można wybrać następujące akcesoria liturgiczne:
Podczas celebracji Mszy Świętych kapłan musi ubrać odpowiednie szaty liturgiczne, zgodnie z przepisami Kościoła. Dlatego każda parafia musi posiadać odpowiednią ilość odzieży dla księży. Księża zakładają alby kapłańskie, stuły oraz ornaty. W obrządku rzymskokatolickim posługuje się kilkoma barwami liturgicznymi, które określają charakter szczególnego nabożeństwa. Kapłan przyodziewa ornat oraz stułę w odpowiednim kolorze. Najczęściej używanym kolorem jest kolor zielony, używany w okresie zwykłym, który trwa przez większą część roku liturgicznego. Oprócz zieleni istnieją inne kolory, takie jak biały, czerwony, złoty, fioletowy, różowy i czarny. Dlatego szata liturgiczna, taka jak ornat, stanowi doskonały prezent, jako Dar Ołtarza z okazji Pierwszej Komunii Świętej.
To jeden z bardziej praktycznych prezentów z okazji Pierwszej Komunii Świętej dla swojego kościoła.
Pięknie zdobione obrusy można zobaczyć na ołtarzu niemal w każdym kościele. Jednak codzienne odprawianie Mszy Świętej może prowadzić do tego, że obrusy te często ulegają zabrudzeniu i przez to szybko się zużywają. Dlatego dodatkowe obrusy są bardzo przydatne w kościele, zwłaszcza, jeśli używane są nie tylko przy ołtarzu głównym, ale także w nawach bocznych.
Kielichy są zwykle wykonane z materiałów liturgicznych, takich jak len lub bawełna i często zdobione haftem lub innymi dekoracjami liturgicznymi. Jego kolor może zależeć od pory roku liturgicznego lub uroczystości.
Figury sakralne to rzeźby religijne lub posągi przedstawiające postacie związane z wiarą chrześcijańską, takie jak Jezus Chrystus, Matka Boska, święci, aniołowie i inne postacie biblijne lub święte. Figury te służą, jako elementy dekoracyjne w kościele i mają za zadanie wyrazić i umocnić wiarę oraz zapewnić duchową inspirację.
Oprócz figurek religijnych istnieje wiele innych dekoracji religijnych, które można kupić, jako prezenty ołtarzowe od dzieci pierwszokomunijnych.
Krzyże są ważnymi symbolami chrześcijaństwa. Rodzice często rozważają zakup krzyża lub krzyża procesyjnego.
Lampa wieczna, zwana również lampą przed Najświętszym Sakramentem, służy do zaznaczenia obecności Jezusa w tabernakulum. Jest ważną częścią wyposażenia kościoła, a podarowanie takiej lampy może być gestem praktycznym i symbolicznym.
Obraz do kościoła, podarowany z okazji I Komunii może być pięknym i trwałym prezentem, który doda blasku wnętrzu kościoła i wyrazi wierność dzieci Kościołowi i tradycji katolickiej. Jest to szczególnie dobry prezent, jeśli budynek jest stosunkowo nowy i jego ściany nie są jeszcze wypełnione wieloma dekoracjami.
W tym przypadku wybieramy wizerunek Jezusa Miłosiernego, znany także, jako „Jezu, ufam Tobie”. Często wybierane są także wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej, św. Jana Pawła II czy innych świętych. Ponadto ważnym elementem dekoracji kościoła jest umieszczenie na ścianach wizerunków Drogi Krzyżowej. Jeśli te obrazy wymagają renowacji w naszym kościele, warto rozważyć ofiarowanie ich, jako daru na Pierwszą Komunię Świętą.
Księgi liturgiczne odgrywają kluczową rolę w liturgii katolickiej i są nieodłącznym elementem sprawowania Mszy Świętej oraz innych sakramentów i nabożeństw w kościele. Oto niektóre z najważniejszych ksiąg liturgicznych w tradycji katolickiej:
Mszał (Missale Romanum): To księga liturgiczna zawierająca modlitwy, teksty Ewangelii i inne elementy Mszy Świętej, które są odmawiane przez kapłana i wiernych podczas Mszy. Zakup Mszału może być dobrym pomysłem na dar ołtarza, ponieważ jest to jedna z najważniejszych ksiąg liturgicznych używanych w kościele.
Lekcjonarz (Lectionarium): Lekcjonarz to księga, która zawiera teksty czytań biblijnych, które są odmawiane podczas Mszy Świętej. Istnieją różne cykle czytań, w zależności od roku liturgicznego. Lekcjonarz jest ważnym narzędziem dla księdza podczas kazania. Zakup lekcjonarza może być również dobrym pomysłem na dar ołtarza.
Pontyfikał (Pontificale): To księga liturgiczna używana podczas sakramentów, takich jak chrzest, bierzmowanie i święcenia kapłańskie. Zawiera modlitwy i obrzędy związane z tymi sakramentami.
Graduał (Graduale Romanum): Graduał to księga zawierająca śpiewy liturgiczne, takie jak antyfony, psalmy, hymny i responsoria, które są wykonywane podczas Mszy Świętej. Jest to szczególnie ważne, jeśli w parafii jest chór, który śpiewa podczas Mszy.
Rytuał (Rituale Romanum): Rytuał to księga liturgiczna zawierająca modlitwy i obrzędy związane z różnymi sakramentaliami, takimi jak błogosławieństwa, egzorcyzmy, poświęcenia przedmiotów i inne.
Zakup tych ksiąg liturgicznych, jako prezentu ołtarzowego od dzieci pierwszokomunijnych może być znaczącym i pomocnym gestem. Księgi te są nie tylko narzędziami liturgicznymi, ale także źródłem duchowej inspiracji dla duchowieństwa i wspólnoty parafialnej.
Szukasz wyjątkowego miejsca na organizację na uroczystości, a interesują Cię: sala na komunie Poznań, sala na komunie Wrocław, sala na komunie Kraków, sala na komunie Gdańsk, sala na komunie Łódź. Kliknij, a znajdziesz idealne miejsce na przyjęcie komunijne wraz z pełnymi danymi kontaktowymi, opiniami oraz wolnymi terminami.
dolnośląskie: Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra, Lubin, kujawsko-pomorskie: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław, lubelskie: Lublin, Chełm, Zamość, Biała Podlaska, Puławy, lubuskie: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Nowa Sól, Żary, Żagań, łódzkie: Łódź, Piotrków Trybunalski, Pabianice, Tomaszów Mazowiecki, Bełchatów, małopolskie: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, Chrzanów, mazowieckie: Warszawa, Radom, Płock, Siedlce, Pruszków, opolskie: Opole, Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg, Kluczbork, podkarpackie: Rzeszów, Przemyśl, Stalowa Wola, Mielec, Tarnobrzeg, podlaskie: Białystok, Suwałki, Łomża, Augustów, Bielsk Podlaski, pomorskie: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Tczew, śląskie: Katowice, Częstochowa, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, świętokrzyskie: Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Skarżysko-Kamienna, Sandomierz, warmińsko-mazurskie: Olsztyn, Elbląg, Ełk, Iława, Ostróda, wielkopolskie: Poznań, Kalisz, Konin, Piła, Ostrów Wielkopolski, zachodniopomorskie: Szczecin, Koszalin, Stargard Szczeciński, Kołobrzeg, Świnoujście
dolnośląskie: Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra, Lubin, kujawsko-pomorskie: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław, lubelskie: Lublin, Chełm, Zamość, Biała Podlaska, Puławy, lubuskie: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Nowa Sól, Żary, Żagań, łódzkie: Łódź, Piotrków Trybunalski, Pabianice, Tomaszów Mazowiecki, Bełchatów, małopolskie: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, Chrzanów, mazowieckie: Warszawa, Radom, Płock, Siedlce, Pruszków, opolskie: Opole, Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg, Kluczbork, podkarpackie: Rzeszów, Przemyśl, Stalowa Wola, Mielec, Tarnobrzeg, podlaskie: Białystok, Suwałki, Łomża, Augustów, Bielsk Podlaski, pomorskie: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Tczew, śląskie: Katowice, Częstochowa, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, świętokrzyskie: Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Skarżysko-Kamienna, Sandomierz, warmińsko-mazurskie: Olsztyn, Elbląg, Ełk, Iława, Ostróda, wielkopolskie: Poznań, Kalisz, Konin, Piła, Ostrów Wielkopolski, zachodniopomorskie: Szczecin, Koszalin, Stargard, Kołobrzeg, Świnoujście