Czy można ochrzcić dziecko imieniem uznawanym za nieświęte?

czy-mozna-ochrzcic-dziecko-imieniem-uznawanym-za-nieswiete

Kwestia nadania dziecku imienia jest zazwyczaj sprawą osobistą rodziców, którzy mogą wybrać dowolne imię, o ile nie narusza to przepisów prawa lub nie jest uznawane za obraźliwe lub szkodliwe. W większości krajów istnieją przepisy regulujące nadawanie imion dzieciom, aby zapobiec nadawaniu imion obraźliwych lub potencjalnie szkodliwych dla dziecka.


Historia nadawania imion do chrztu

Zwyczaj nadawania imion podczas chrztów pojawił się już w V wieku, ale dopiero w XI wieku został powszechnie przyjęty i włączony do obrzędów chrzcielnych. Stare prawo z 1917 r. ściśle przewidywało, że proboszcz ma obowiązek dopilnować, aby rodzice wybrali chrześcijańskie imię dla swoich dzieci. Jeżeli jednak rodzice postanowią inaczej, proboszcz nada drugie imię chrześcijańskie i oba imiona zostaną wpisane do parafialnej księgi chrztów. W obowiązującym Kodeksie z 1983 r. nazewnictwo zostało znacznie złagodzone. Kodeks zabrania jedynie nie nadawać imienia obcego duchowi chrześcijańskiemu” (kan. 855). Dlatego też, jeśli rodzice nie wybiorą imienia chrześcijańskiego, lepiej wybrać imię, o którym mówi się, że jest neutralne wobec ducha chrześcijańskiego, a nie bezpośrednio przeciwne („obce”). Powyższe normy dotyczące nadawania imion podczas chrztu wydają się być bardzo łagodne.


Czy są wytyczne kościelne dotyczące nadawania imion podczas chrztu?

Jeśli chodzi o kwestię ochrzczenia dziecka, to jest to rytuał religijny w chrześcijaństwie, podczas którego nadaje się dziecku imię i jest ono przyjmowane do wspólnoty wierzących. W przypadku katolickiego sakramentu chrztu, tradycyjnie nadaje się dziecku imię, które jest uznawane za chrześcijańskie.


Jeśli rodzice chcą ochrzcić dziecko imieniem, które nie jest tradycyjnie uważane za chrześcijańskie, mogą spotkać się z pewnymi trudnościami lub zapytaniami ze strony duchowieństwa. Nadając imię nieświęte można narazić się proboszczowi, przy czym imię do chrztu nie musi być święte, jak imię do bierzmowania. Ksiądz ma obowiązek spisać akt chrztu z imionami, jakie widnieją na akcie urodzenia, więc nawet to niechrześcijańskie zostanie zaakceptowane. Wybierając imię zaleca się, aby było chrześcijańskie, najodpowiedniejsze będzie imię świętego lub błogosławionego, który może zapewnić ochrzczonemu dziecku wystawiennictwo u samego Boga oraz być dla niego wzorem życia.


Warto pamiętać, że wybór imienia dziecka podczas chrztu często ma znaczenie religijne i kulturowe, a rodzice powinni rozważyć to, co jest zgodne z ich przekonaniami i wartościami oraz zasadami swojej wspólnoty religijnej.


Szukasz wyjątkowego miejsca na organizację na uroczystości, a interesują Cię: sala na chrzciny Poznańsala na chrzciny Wrocławsala na chrzciny Krakówsala na chrzciny Gdańsksala na chrzciny Warszawa. Kliknij, a znajdziesz idealne miejsce na przyjęcie komunijne wraz z pełnymi danymi kontaktowymi, opiniami oraz wolnymi terminami.