Chcesz zostać rodzicem chrzestnym? Sprawdź, czy spełniasz najnowsze wymagania Kościoła!

chcesz-zostac-rodzicem-chrzestnym-sprawdz-czy-spelniasz-najnowsze-wymagania-kosciola

Chcesz być matką chrzestną lub ojcem chrzestnym? Wymogi są zaostrzone. Zmieniły się przepisy dla przyszłych rodziców chrzestnych. Kandydaci muszą teraz własnoręcznie podpisać specjalne oświadczenie, w którym m.in. zapewnią, że nie żyją w konkubinacie czy uczestniczą co niedzielę we mszy świętej. Zmiany wprowadził biskup płocki Piotr Libera. Czy wkrótce inne diecezje pójdą tym tropem?


Nowy dokument, zatytułowany „Instrukcja Biskupa Płockiego o oświadczeniu kandydatów na rodziców chrzestnych” to odpowiedź płockiego biskupa na papieską adhortację Amoris laetitia z 2016 r. Zanim powstał, przeprowadzono szerokie konsultacje społeczne, wśród dekanalnych duszpasterzy rodzin, kapłanów i wiernych świeckich.


"Coraz większym wyzwaniem dla wielu rodziców staje się znalezienie właściwych kandydatów na chrzestnych. […] Trzeba jednocześnie przypominać, że powinna być to taka osoba, która spełnia wszystkie warunki określone przez prawo kanoniczne"
– czytamy w Instrukcji. 


Chcesz zostać ojcem chrzestnym? Musisz podpisać oświadczenie


W myśl nowych przepisów, kandydat na rodzica chrzestnego musi podpisać oświadczenie, w którym deklaruje że spełnia szereg stawianych przed nim przez prawo kanoniczne warunków. Nie wystarczy sama chęć bycia chrzestnym i prezent na chrzciny... Jakie to warunki?


Według nowych zasad, przyszli ojciec i matka chrzestni muszą zapewnić, że:


  • ukończyli 16 rok życia,
  • zostali ochrzczeni w Kościele katolickim,
  • przyjęli pierwszą komunię świętą oraz sakrament bierzmowania,
  • wypełniają praktyki religijne,
  • uczestniczą w niedzielnej mszy świętej,
  • prowadzą życie w zgodzie z wiarą katolicką (w tym nie żyją w związku jedynie cywilnym, niesakramentalnym, w konkubinacie),
  • mogą przystąpić do sakramentu pokuty i przyjąć komunię świętą,
  • nie podlegają żadnej karze kanonicznej, wymierzonej lub zadeklarowanej zgodnie z prawem,
  • uczęszczali bądź nadal uczęszczają na katechezę szkolną
  • uczynią wszystko, aby należycie wypełnić przyjmowany obowiązek bycia matką/ojcem chrzestnym.


Drugą część oświadczenia wypełnia proboszcz parafii, do której należy kandydat na rodzica chrzestnego. Potwierdza w nim brak istniejących przeszkód do podjęcia tej roli.


Oświadczenie ma pomóc kandydatom na rodzica chrzestnego w rozeznaniu, czy powinien on podejmować funkcję chrzestnego. Pomoże też w rozstrzygnięciu, czy kandydat spełnia wszystkie warunki określone przez prawo kanoniczne.


W każdej diecezji od chrzestnych wymaga się tego samego


Nowy dokument dotyczący przyszłych rodziców chrzestnych obowiązuje jedynie wiernych z diecezji płockiej. Czy kolejne diecezje w Polsce pójdą jej tropem? Niekoniecznie.


Ks. dr Tomasz Wojtal, rzecznik prasowy Metropolity Katowickiego, podkreśla, że stawiane przed kandydatami wymogi nie są niczym nowym. Nowa jest jedynie forma ich potwierdzenia.


- Kościół wymaga od rodziców chrzestnych, aby byli ochrzczeni, przyjęli sakrament bierzmowania, prowadzili religijne życie, zgodne z jego nauką. Ich rolą jest przecież pomoc w wychowaniu dziecka w wierze. Jest to weryfikowane podczas rozmowy księdza z kandydatem na rodzica chrzestnego - przypomina. Zapewnia też, że Archidiecezja Katowicka nie planuje wprowadzania żadnych zmian w tej materii. Jak będzie z innymi diecezjami, wkrótce się przekonamy.


Więcej informacji i porad znajdziecie na naszym blogu:  https://chrzcinyikomunie.pl/blog