Chcesz zadbać o szczęście swojego dziecka? Podaruj mu nietypowe prezenty

chcesz-zadbac-o-szczescie-swojego-dziecka-podaruj-mu-nietypowe-prezenty

Szczęście dziecka jest najważniejsze dla jego rodziców. W związku z tym każda podejmowana przez nich decyzja jest podyktowana dbaniem właśnie o nie. Czasem nie dostrzega się jednak tego, w jaki sposób można pozytywnie wpłynąć na aktualny stan pociechy i na jej przyszłość. Nietypowe prezenty mogą być w tym bardzo pomocne. Na które z nich warto się zdecydować?


Troska o szczęście i dobrostan dziecka towarzyszy rodzicom od pierwszych chwil, gdy dowiadują się o jego przyjściu na świat. Może się ona objawiać w małych gestach, poważnych życiowych decyzjach i… w nietypowych prezentach, którymi można obdarować pociechę. 


5 nietypowych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego dziecka, aby zadbać o jego szczęście

Nietypowe prezenty dla dziecka, które pozwolą zatroszczyć się o jego szczęście dzisiaj i w przyszłości, to zestaw rzeczy oraz czynności. Dzięki nim Twoje dziecko będzie odpowiednio zabezpieczone na przyszłe lata, szczęśliwe, pewne siebie i odnajdzie się w każdej sytuacji. Co warto więc podarować pociesze? O co zadbać? 


1. Zadbaj o swoje własne szczęście – szczęśliwi rodzice to szczęśliwe dziecko

Jak powiada Ewa Woydyłło, nie możesz dać drugiemu człowiekowi tego, czego sam nie masz. Jeśli więc chcesz, żeby Twoja pociecha się uśmiechała, była wesoła i cieszyła się życiem, pokaż jej, że tak można! Zadbaj o swoje szczęście i dobre samopoczucie. Znajdź w życiu pasję i coś, co pozwoli Ci się zrelaksować. Dzięki temu obniżysz napięcie wynikające ze stresu i zaczniesz doceniać to, co masz. Staniesz się szczęśliwszą osobą i będziesz dawać dobry przykład swojemu maluchowi. To będzie dla niego o wiele cenniejsze niż kolejna zabawka. Dzieci naśladują rodziców, dobrze więc, by naśladowały ich szczęście, a nie poczucie zagubienia, rozczarowania czy rozżalenia.  


2. Naucz swoją pociechę radzić sobie z emocjami

Umiejętność radzenia sobie z emocjami to jedna z najważniejszych rzeczy, jaką możesz podarować dziecku po prostu przez naukę. Złość, rozczarowanie, smutek czy rozpacz często odbierają radość i sprawiają, że nie wie się, co dalej robić. Dzieci, mniej świadome i doświadczone od dorosłych, mają jeszcze większe trudności  z radzeniem sobie w takich sytuacjach. Możesz jednak je wspierać – tłumaczyć, jak można się w danej chwili zachować, gdzie szukać wsparcia czy rozładowania. Przydatne w tej sytuacji będą książeczki tłumaczące różne emocje. Wybieraj publikacje pisane pod okiem psychologa. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że przekazują wartościowe treści w sposób, który jest zrozumiały dla najmłodszych. 


3. Zadbaj o zabezpieczenie dziecka na przyszłość

Każdy człowiek, nawet ten mały, potrzebuje zabezpieczenia na przyszłość. Może ono przybierać różne formy. Dla jednych będzie to inwestycja w nieruchomości, edukację czy sztukę, a dla innych w coś o wiele bardziej prozaicznego, ale niezwykle cennego w trudnych chwilach – ubezpieczenie indywidualne. Dzięki polisie Twoja pociecha np. na wypadek utraty jednego z rodziców otrzyma finansowe wsparcie. Będzie mogła je wykorzystać m.in. podczas startu w dorosłość. 


Jak wybrać najlepszą polisę dla swojej rodziny?

Aby wybrać najlepszą polisę dla swojej rodziny, skorzystaj z internetowego kalkulatora ubezpieczeń. Znajdziesz w nim zestawienie ofert od sprawdzonych towarzystw, co ułatwi Ci dopasowanie konkretnego wariantu do Twoich potrzeb. Zyskasz też możliwość wybrania podstawowego lub dodatkowego zakresu polisy – w zależności od Twoich potrzeb, założeń budżetowych i oczekiwanego zakresu ochrony. 


4. Pokazuj pociesze, jak rozwiązywać konflikty

Konflikty są trudne zarówno jeśli dotyczą członków rodziny, jak i grupy znajomych czy współpracowników. Z reguły sprawiają one, że atmosfera się pogarsza, pojawiają się nerwowość i wzajemne oskarżenia. Wiedza na temat tego, jak zachować się w takiej sytuacji, zdecydowanie się przydaje. Dzięki temu Twoje pociecha będzie wiedziała, jak nie doprowadzić do eskalacji konfliktu, jak zachować się, aby załagodzić problem i kiedy odpuścić. To ułatwi jej odnajdywanie się w trudnych relacjach i wyznaczanie granic. Będzie więc rzutowało na wszystkie relacje, które w przyszłości zbuduje. 


5. Pokazuj dziecku, że może na Ciebie liczyć – nie zostawiaj go samego z problemami

Rodzic nie musi być przyjacielem dziecka, ale zdecydowanie powinien być bohaterem, na którego pociecha może liczyć w trudnych sytuacjach. Wtedy będzie wiedziała o tym, że rzeczywiście może się zwrócić do mamy czy do taty ze swoimi problemami, aby została wysłuchana i wsparta, a w razie potrzeby również uratowana z opresji. Nigdy nie odmawiaj dziecku pomocy i nie zostawiaj go samego z problemami. Wtedy zamknie się w sobie i w krytycznych sytuacjach nie zwróci się do Ciebie po wsparcie. Pamiętaj przy tym, żeby zawsze zachęcać dziecko do samodzielności i odważnego kroczenia przez życie – we wsparciu nie chodzi bowiem o wyręczanie.


Wychowanie dziecka to trudne wyzwanie. Prezenty odgrywają w nim dużą rolę – mogą wspierać w prawidłowym rozwoju i budować zabezpieczenie. Dobrze jest jednak wybierać je z uwagą, ponieważ nie zawsze rzeczy materialne mają największe znaczenie.