Alkohol na uroczystościach rodzinnych to konieczność?

alkohol-na-uroczystosciach-rodzinnych-to-koniecznosc


Czy na przyjęciu urodzinowym dziecka lub komunii należy podać alkohol? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, jednak zdania na ten temat są podzielone. Jedni nie widzą nic złego w świętowaniu z lampką wina czy drinkiem w ręku. Drudzy nie wyobrażają sobie alkoholu na stole w dniu, w którym najważniejsze powinno być dziecko. Którzy mają racje?

 

Czy podawać alkohol na komunii, urodzinach dziecka i chrzcie?

Mówi się, że przyjęcia komunijne i urodzinowe coraz częściej przypominają małe wesela – wynajęta sala, DJ i głośna muzyka, okazały tort i... alkohol lejący się strumieniami. Osobiście nie znam nikogo, kto w ten sposób świętowałby urodziny dziecka czy komunię świętą, jednak na forach i grupach na Facebooku pojawiają się głosy, że nie ma nic złego w hucznym celebrowaniu. Dużo częściej słyszy się o rodzicach, którzy oddzielają kulturalne picie alkoholu od upijania się na umór. Nie widzą nic złego w piciu i podawaniu alkoholu podczas dziecięcych uroczystości. Są też rodzice, którzy kategorycznie sprzeciwiają się zakrapianym imprezom wyprawianym na cześć dziecka – w końcu komunia czy urodziny to święto dziecka i to ono powinno być najważniejsze, a zaproszeni goście powinni poświęcić mu jak najwięcej uwagi, bez niepotrzebnych „wspomagaczy”. 

Aby, dzieci miały wiele radości i nie nudziły się wystarczy wynająć animatora do zabawy https://chrzcinyikomunie.pl/uslugi/atrakcje-dla-dzieci

Jeśli alkohol jest spożywany w rozsądnej ilości, nie ma nic złego w tym, żeby dziecko widziało rodzica z kieliszkiem w ręku – pod warunkiem, że to przysłowiowa lampka wina do obiadu, nie więcej. Jednocześnie podkreśla, że w czasie uroczystości takich jak komunia czy urodziny dziecka rodzice i goście powinni powstrzymać się od picia alkoholu, nawet niewielkich ilości. Jeśli alkohol pojawia się w większej ilości (a nie ukrywajmy, tak zwykle jest) to dla dziecka może być to stresujące doświadczenie. Głównie dlatego, że dorośli w oczach dziecka, po alkoholu zachowują się inaczej – są bardziej agresywni, wylewni, roześmiani, po prostu inni i to zwykle wywołuje w dzieciach napięcie. Małe dzieci instynktownie odczuwają niechęć do osób będących pod wpływem alkoholu, boją się ich, bo nie rozumieją, co się dzieje.