Czy potrzebujesz aktu chrztu na swój ślub? Akt, świadectwo, metryka chrztu lub jego odpis to kluczowy dokument, który pojawia się wielokrotnie w życiu każdego katolika. Jest niezbędna przy wielu sakramentach i formalnościach kościelnych, w tym także ślubach. Uzyskanie go jest prostym, ale ważnym procesem. Dowiesz się, czym jest akt chrztu, jakie informacje zawiera, jak go uzyskać, ile kosztuje, czy jest wymagany przy ślubie i do czego właściwie jest potrzebny.
Świadectwo chrztu jest oficjalnym potwierdzeniem przyjęcia sakramentu chrztu. Zapisywany jest w księdze chrztów danej parafii i zawiera szczegółowe informacje na temat chrztu, jego rodziców i ojców chrzestnych, a także datę i miejsce udzielenia sakramentu. To prawdopodobnie pierwszy dokument, jakiego będziesz potrzebować na swoim ślubie.
Akt chrztu jest niezbędny do dopełnienia formalności związanych z zawarciem małżeństwa, a także do pierwszej komunii, bierzmowania, przyjmowaniem sakramentu kapłaństwa oraz dokonaniem apostazji.
WAŻNE: W przypadku zawarcia małżeństwa zaświadczenie o potrzebie można uzyskać już na początku, podczas pierwszej wizyty w parafii. W Kościele rzymskokatolickim warunkiem zawarcia małżeństwa kościelnego jest przyjęcie chrztu. To pierwszy dokument, o który prosi ksiądz, gdy mówi się o planowanym małżeństwie. Do zawarcia małżeństwa cywilnego nie jest wymagany akt chrztu. Jednak jest istotny przy ślubie kościelnym/konkordatowym.
Akt chrztu do ślubu można uzyskać na kilka sposobów:
Oczywiście nie w każdej parafii uzyskamy świadectwo chrztu świętego powyższym sposobem. Dlatego zorientujecie się wcześniej jak to wygląda.
Cena aktu chrztu zależna jest od parafii, a waha się zazwyczaj od 20 do 100 złotych. W niektórych parafiach wydawane są metryki chrztu za darmo, w niektórych zamiast ceny usłyszymy, „co łaska”.
Czas oczekiwania na odpis aktu chrztu zależy od sposobu wnioskowania, zazwyczaj trwa to około 7 dni.
Akt chrztu po wydaniu jest ważny przez 6 miesięcy, a skoro zaczynamy zbieranie dokumentów, to cała przygoda z organizacją ślubu rozpoczyna się 3-6 miesięcy przed planowanym dniem ślubu. Jeśli chcesz powiedzieć „tak” zgodnie ze swoją wiarą, musicie pobrać dokument z parafii, w której zostało się ochrzczonym. Należy wówczas przekazać akt chrztu proboszczowi parafii, w której będzie udzielany sakrament małżeństwa (warto go mieć już podczas pierwszej wizyty).
Parafia nie może odmówić wydania aktu chrztu, niezależnie od intencji zainteresowanego. Kwestię tę reguluje Dekret ogólny w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydany przez Konferencję Episkopatu Polski, w dniu 13 marca 2018 roku. Zgodnie z tym osoba zainteresowana ma prawo otrzymać dokument zawierający jej dane.
Szukasz wyjątkowego miejsca na organizację chrzcin, a interesują Cię:
restauracja na chrzciny Kraków, restauracja na chrzciny Gdańsk, restauracja na chrzciny Szczecin, restauracja na chrzciny Gdynia, restauracja na chrzciny Wrocław. Kliknij, a znajdziesz idealne miejsce na przyjęcie komunijne wraz z pełnymi danymi kontaktowymi, opiniami oraz wolnymi terminami.
dolnośląskie: Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra, Lubin, kujawsko-pomorskie: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław, lubelskie: Lublin, Chełm, Zamość, Biała Podlaska, Puławy, lubuskie: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Nowa Sól, Żary, Żagań, łódzkie: Łódź, Piotrków Trybunalski, Pabianice, Tomaszów Mazowiecki, Bełchatów, małopolskie: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, Chrzanów, mazowieckie: Warszawa, Radom, Płock, Siedlce, Pruszków, opolskie: Opole, Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg, Kluczbork, podkarpackie: Rzeszów, Przemyśl, Stalowa Wola, Mielec, Tarnobrzeg, podlaskie: Białystok, Suwałki, Łomża, Augustów, Bielsk Podlaski, pomorskie: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Tczew, śląskie: Katowice, Częstochowa, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, świętokrzyskie: Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Skarżysko-Kamienna, Sandomierz, warmińsko-mazurskie: Olsztyn, Elbląg, Ełk, Iława, Ostróda, wielkopolskie: Poznań, Kalisz, Konin, Piła, Ostrów Wielkopolski, zachodniopomorskie: Szczecin, Koszalin, Stargard Szczeciński, Kołobrzeg, Świnoujście
dolnośląskie: Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra, Lubin, kujawsko-pomorskie: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław, lubelskie: Lublin, Chełm, Zamość, Biała Podlaska, Puławy, lubuskie: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Nowa Sól, Żary, Żagań, łódzkie: Łódź, Piotrków Trybunalski, Pabianice, Tomaszów Mazowiecki, Bełchatów, małopolskie: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, Chrzanów, mazowieckie: Warszawa, Radom, Płock, Siedlce, Pruszków, opolskie: Opole, Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg, Kluczbork, podkarpackie: Rzeszów, Przemyśl, Stalowa Wola, Mielec, Tarnobrzeg, podlaskie: Białystok, Suwałki, Łomża, Augustów, Bielsk Podlaski, pomorskie: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Tczew, śląskie: Katowice, Częstochowa, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, świętokrzyskie: Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Skarżysko-Kamienna, Sandomierz, warmińsko-mazurskie: Olsztyn, Elbląg, Ełk, Iława, Ostróda, wielkopolskie: Poznań, Kalisz, Konin, Piła, Ostrów Wielkopolski, zachodniopomorskie: Szczecin, Koszalin, Stargard, Kołobrzeg, Świnoujście