5 pomysłów na kalendarze adwentowe dla dziecka

5-pomyslow-na-kalendarze-adwentowe-dla-dziecka

Zacznijmy może od tego skąd wziął się zwyczaj na kalendarz adwentowy? Otóż pochodzi on z Niemiec, gdzie w XIX wieku zaczęto wieszać wieńce adwentowe. Kolejno zapalano na nich 4 świece, symbolizujące upływ czterech tygodni.


Zwyczaj ten bardzo spodobał się dzieciom, którym milej upływało oczekiwanie i dla których czas nabierał bardziej konkretnego, materialnego znaczenia. Wkrótce w bogatych rodzinach zaczęto obdarowywać najmłodszych kartonowymi kalendarzami, gdzie w okienkach kryły się obrazki religijne.


W sklepach można kupić gotowe kalendarze adwentowe, najpopularniejsze to oczywiście czekoladki z "okienkami”, które dziecko otwiera każdego dnia. Jeśli jednak macie trochę czasu, warto zrobić własny kalendarz adwentowy. Kalendarze umilają oczekiwanie i pomagają odliczać dzieciom czas. Stanowią także ciekawą ozdobę zanim w domu zostanie ubrana choinka. Najczęściej w kalendarzach ukryte są niespodzianki dla dzieci – pyszne słodkości bądź inne drobiazgi – różnobarwne szklane kulki czy kredki.

Sprawdź 5 prostych pomysłów na zrobienie kalendarzy adwentowych w domu:


1) Girlanda
Kalendarze adwentowe przybrać mogą formę girlandy, tym samym stając się świąteczną dekoracją na ścianę lub nad łóżkiem. Na sznurku możemy zawiesić ręcznie uszyte lub kupione woreczki, następnie klamerkami możemy zaczepić papierowe koperty, szare paczuszki bądź skarpetki bez pary, których nam zazwyczaj nie brak.

2) Z pudełeczek
Pudełka, na przykład te po zapałkach, to świetny materiał na wyjątkowe kalendarze adwentowe. Do pudełeczek wsadzamy drobiazgi dla dziecka, a następnie przyczepiamy do ściany lub układamy na półce.

3) Kreatywny

Ciekawie wyglądają także całe przestrzenne instalacje z kalendarzy. Mogą wisieć na ścianie, wieszaku lub stać na półce czy komodzie. Kto ma taki kreatywny zmysł, może stworzyć niezwykłą, zachęcająca do zabawy dekorację na cały okres przedświąteczny.

4) Minimalistyczny
Idealny dla miłośników minimalizmu bądź zapominalskich do zrobienia na ostatnią chwilę. Jest wyjątkowo prosty w wykonaniu, gdyż do jego stworzenia potrzebne są tylko i wyłącznie zwykłe białe lub szare koperty. Na każdy dzień można umieścić inną aktywność fizyczną, zabawę, miłe słowa lub zadanie do wykonania.

5) Uszyty
Dla mam szyjących projekt stanowił będzie pole do popisu. Baza jest dość prosta, gdyż wystarczy wycięty prostokąt z materiału, a nim naszyte kieszonki. Można również zaszaleć z kolorami, tkaninami czy naszyciami. Taki własnoręcznie uszyty kalendarz nie traci ani trochę na wartości, a wręcz przeciwnie, może tylko zyskiwać na wartości, ale tej sentymentalnej będąc przekazywany z pokolenia na pokolenie.


Więcej ciekawostek i inspiracji związanych z dziećmi, chrzcinami bądź komuniami znajdziecie na www.ChrzcinyiKomunie.pl