Ważny dzień dla brytyjskiej rodziny królewskiej – chrzest księcia Archiego

2019-07-08

Archie Harrison Mountbatten-Windsor, syn księcia Harry’ego i księżnej Meghan, został ochrzczony w sobotę w prywatnej kaplicy na zamku Windsor. Ceremonia miała prywatny charakter, ale książęca para pokazała rodzinne fotografie z uroczystości. Pierwsze takie zdjęcie Archiego.

W sobotę pierworodny potomek Harry’ego i Megan skończył dwa miesiące. Archie został ochrzczony podczas prywatnej ceremonii przez arcybiskupa Canterbury Justina Welby’ego w prywatnej kaplicy na zamku Windsor. Jak czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na oficjalnym koncie na Instagramie, księżna i książę Sussex są szczęśliwi, że mogli cieszyć się tym dniem z rodziną i rodzicami chrzestnymi Archiego. Odstąpili od tradycji Służby prasowe brytyjskiej rodziny królewskiej informowały wcześniej, że tożsamość rodziców chrzestnych, zgodnie z ich życzeniem, nie zostanie ujawniona. Oznacza to, że Meghan i Harry odstąpili od tradycji rodziny królewskiej, która dotychczas informowała o personaliach rodziców chrzestnych monarszych potomków. Rodzice Archiego nie podadzą do publicznej wiadomości również liczby rodziców chrzestnych. Dwie fotografie W uroczystości nie wzięli udziału dziennikarze i fotoreporterzy. Para książęca zamieściła na Instagramie dwa zdjęcia z uroczystości, wykonane przez Chrisa Allertona, fotografa, który wcześniej dokumentował m.in. ślub Harry’ego i Megan.

Na jednej z fotografii znaleźli się: księżna Meghan, książę Harry, Archie, a także książę Karol z księżną Camillą, matka Meghan Doria Ragland, książę Willam z księżną Kate oraz siostry księżnej Diany, Sarah McCorquodale i Jane Fellowes. Archie miał na sobie ręcznie wykonaną replikę sukni chrzcielnej, która należy do brytyjskiej rodziny królewskiej od 1841 roku, kiedy do chrztu miała ją na sobie księżniczka Wiktoria, najstarsza córka królowej Wiktorii. Potem ubierano w nią do chrztu kolejne dzieci, w tym królową Elżbietę II, aż do 2004 roku. Wówczas oryginał zastąpiła kopia. Wokół Windsoru zgromadzili się fani rodziny królewskiej. Nie kryli rozczarowania, że ceremonia była prywatna.

Archie Harrison Mountbatten-Windsor urodził się 6 maja 2019 roku w Londynie. Jest pierwszym dzieckiem księcia Hary’ego i Meghan Markle. Archie jest siódmym kandydatem do objęcia brytyjskiego tronu. W obecnej linii sukcesji znajdują się kolejno syn królowej Elżbiety książę Karol, jego starszy syn książę William, troje dzieci Williama – George, Charlotte i Louis, następnie książę Harry, który jest młodszym synem Karola, a potem jego dziecko.

Fotografia nawiązująca do zdjęcia z chrztu… księcia Harry’ego z 21 grudnia 1984 roku.

Wyjątkowe miejsca