Jak udźwignąć ciężar komunijnych wydatków?

2019-05-15

Pierwsza Komunia to bez wątpienia spory wydatek. Warto więc obliczyć, czy potrzebna suma znajduje się w naszym budżecie.

Komunia to wielkie wydarzenie w życiu całej rodziny. Dla dziecka z powodu symbolicznego przeżycia, a dla rodziców ze względu na przygotowania potomka do uroczystości. Wśród nich coraz częściej zawiera się nie tylko czas wytężonych prób przed samą Komunią, ale także organizacja stroju, prezentów czy wystawnego przyjęcia. Są to kosztowne rzeczy, jednak Komunię dziecka ma się tylko raz.

Najpierw odzież i stroje komunijne, a jeśli mamy córkę to jeszcze fryzura i biżuteria. Później przyjęcie, co oznacza wynajem sali, wybór menu i zaproszeń, a jeśli organizujemy spotkanie w domowym zaciszu to duże zakupy spożywcze. Na końcu nie może oczywiście zabraknąć prezentu. Pierwsza Komunia to bez wątpienia spory wydatek. Warto więc obliczyć, ile w sumie wydamy w związku z tą uroczystością i czy potrzebna suma znajduje się w naszym budżecie.

Moda dotarła również do strojów komunijnych. Ich koncepcje obmyśla się już na miesiące przed uroczystością. Warto pamiętać, że odzież komunijna, to nie tylko suknia czy garnitur, ale także buty i dodatki. Za trzyczęściowy garnitur, suknię lub tradycyjną albę zapłacimy od 70 do 200 zł. Rękawiczki, torebka lub peleryna to z kolei koszt wahający się w przedziale 20zł-100zł. Do tego dochodzą buty za minimum 80 zł. Ponadto, za strój pokomunijny zapłacimy od 70 do 150 zł, do tego dochodzi ozdoba do włosów (5zł-15zł), ewentualnie wianek (10zł-50zł), medalik (10zł-70zł), łańcuszek (15zł-120zł) i książeczka do nabożeństwa (10zł-25zł). W najtańszym wariancie daje nam to już 280zł, a to dopiero początek. Należy jeszcze pamiętać o zaproszeniach dla rodziny (od 1,50zł do 3zł), obiedzie (od 75zł-300zł za osobę), torcie (od 50zł do 300zł) oraz wizycie u fryzjera (50zł-200zł). Po samej uroczystości warto też mieć pamiątkę np. w postaci filmu (35zł-100zł) lub zdjęć (30zł-120zł za sztukę).

Podsumowując, za Komunię w minimalnym wariancie, z dziesięcioma osobami na przyjęciu, zapłacimy przynajmniej 700zł. To koszt samej uroczystości, a należy jeszcze dopisać sumę, którą wydamy na prezent. Tę wyznacza już tylko nasza fantazja. Na nadchodzące przyjęcie trzeba mieć zatem w portfelu przynajmniej 1000zł.

Pierwsza Komunia jest jednak momentem, w którym nie liczymy się tak bardzo kosztami. Jedyne na czym nam zależy to sprawić radość dziecku oraz zaprezentować się przed rodziną z jak najlepszej strony. Wówczas z ciężkim sercem rozbijamy domową skarbonkę i korzystamy z oszczędności. Co jeśli z różnych względów nie udało nam się niczego odłożyć? Wówczas warto skorzystać z kredytu konsumenckiego. Zasady przyznawania tej pożyczki reguluje polskie ustawa o kredycie konsumenckim.

Wyjątkowe miejsca