Obowiązki rodziców chrzestnych

2016-07-18

Obowiązki matki chrzestnej

1. Formalności – jeżeli chrzestna nie należy do tej samej parafii potrzebne jest zaświadczenie, które potwierdza, że kandydatka na matkę chrzestną jest wierząca i praktykująca. Na końcu potrzebny jest jeszcze podpis matki na akcie Chrztu Świętego.

2. Ubranie dziecka – zwyczaj mówi, że to matka chrzestna ubiera dziecko na uroczystość i kupuje specjalną szatkę. Warto jednak uzgodnić tą kwestię z rodzicami dziecka.

3. Msza – podczas niej matka chrzestna wyznaje wiarę i składa przysięgę, po czym nakłada dziecku szatkę na znak błogosławieństwa.

4. Dalsza rola chrzestnej – polega na utrzymaniu więzi z dzieckiem i pomaganiu mu w życiu utrzymując głęboki poziom duchowy np. poprzez uczestnictwo w przyszłych sakramentach takich jak Komunia Święta czy Bierzmowanie.

Obowiązki ojca chrzestnego

1. Formalności – tak samo jak w przypadku matki chrzestnej, ojciec chrzestny musi dostarczyć zaświadczenie potwierdzające czy kandydant jest wierzący i praktykujący. Na końcu potrzebny jest podpis na akcie Chrztu Świętego.

2. Świeca – chrzestny powinien zakupić świecę, którą będzie trzymał przez całą mszę na znak prowadzenia dziecka ku Jezusowi. Świecę należy zachować, ponieważ będzie ona potrzebna w przyszłych etapach wiary.

3. Dalsza rola chrzestnego – polega na pomaganiu dziecku w trudnych chwilach jego życia i zarazem prowadzenie go przez życie w głębokiej wierze.

1chrzest

Zapisz

Zapisz

Wyjątkowe miejsca