Fenomen Baby Shower – Hit czy Kit?

2015-10-12

baby shower

Baby Shower w Polsce to całkowicie nowe pojęcie, które dopiero pojawia się w mediach oraz przewija się w rozmowach przyszłych mam. Dla wielu Baby Shower może mylnie kojarzyć się z samym dzieckiem lub co gorsza z prysznicem! Ale jaka jest prawda o Baby Shower?

Baby Shower to przyjęcie dla przyszłej mamy i dziecka, które już niedługo przyjdzie na świat. Nazwa pochodzi o angielskiego słowa shower (prysznic), co w przenośni oznacza zalewanie przyszłej mamy prezentami dla dziecka. Baby Shower to tradycja popularna w Stanach Zjednoczonych i w innych kulturach będących pod wpływem kultury amerykańskiej. W Wielkiej Brytanii i Francji, Baby Shower to nowy fenomen, świeżo importowany ze Stanów Zjednoczonych.

Według zwyczaju, Baby Shower jest organizowane przez najbliższe otoczenie przyszłej mamy. Może to być siostra, przyjaciółka lub kuzynka. To właśnie ona wysyła zaproszenia, razem z przyszłą mamą przygotowuje listę prezentów, ustala menu, kupuje dekoracje, wymyśla zabawy i quizy na imprezę.

Fenomen Baby Shower

W ciągu ostatnich lat imprezy Baby Shower stały się jeszcze bardziej popularne. Powodów takiej sytuacji jest kilka. Rodziny stają się mniej liczne, dziecko otrzymuje więcej uwagi, niż kiedyś. Poza tym, przyznajmy, wyprawka dla dziecka to spory wydatek. Dzięki Baby Shower przyszła mama może skompletować część ubranek i akcesoriów dla maluszka. A czy wiesz, że podczas jednej ciąży, przyszła mama może mieć więcej niż jeden Baby Shower? Może np. mieć Baby Shower dla osób z rodziny, przyjaciółek, koleżanek z pracy.

Grono bliskich kobiet

Baby Shower odbywa się tradycyjnie w gronie kobiet. Najlepszym czasem na Baby Shower jest trzeci trymestr. Najlepiej jest uprzedzić mamę o planowanej imprezie i poprosić ją o listę gości – mogą to być adresy domowe lub adresy mailowe.

Kto organizuje Baby Shower?

Jedyną osobą, która nie powinna organizować Baby Shower jest przyszła mama. Impreza nie może odbywać się u niej w domu, lepiej aby przyszła mama nie musiała robić porządków przed imprezą ani po niej. Całe przyjęcie powinno być dla niej jedynie przyjemnością!

A oto kilka ulubionych zabaw:

1.Tworzenie “kapsuły czasu” – do specjalnego, ozdobnego pudełka każda z zaproszonych wkłada wypisane rady i życzenia dla malucha. Lądują tam też często zdjęcia USG, fotografie przyszłej mamy i wszystko, co podpowie fantazja. Taka kapsuła będzie pięknym prezentem dla malucha, kiedy dorośnie i cudowną pamiątką dla jego mamy.

2. Zgadywanki – uczestniczki można zapytać np. ile centymetrów ma w obwodzie brzuszek przyszłej mamy albo urządzić quiz wiedzy o niej i dziecku (zapytać o imiona, szpital, termin porodu etc.). Dla wygranych warto przygotować małe upominki.

3. Co jest w środku? – ta zabawa polega na… próbowaniu jedzenia dla niemowląt i zgadywaniu co zawiera (np. jaki rodzaj mięsa, jakie warzywa). Brzmi być może niespecjalnie, ale “na żywo” może wywołać salwy śmiechu.

4. Rytuały :

-bransoletka szczęścia.

Organizatorka informuje zaproszone kobiety, aby każda wzięła ze sobą jeden koralik. Sama zaopatruje się także w żyłkę. Podczas imprezy każda z kobiet wypowiada życzenie dla przyszłej mamy i dziecka, nawlekając swój koralik. Tak tworzy się bransoletka, którą ciężarna powinna nosić do dnia rozwiązania.

przyozdabianie brzucha.

Można go pomalować, przykleić ozdoby, a następnie oczywiście… zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Wiele osób jest bardzo sceptycznie poschodzi do wszelakich mód przybywających z Zachodu. Faktycznie, patrzenie na nie trzeźwym okiem jest ważne, nie warto bowiem wszystkiego przyjmować całkowicie bezkrytycznie. Baby Shower to jednak bardzo przyjemna celebracja, a przyszłej mamie z pewnością będzie miło jeśli jej najbliżsi zorganizują dla niej taką imprezę.

Wyjątkowe miejsca