Prezenty na komunię- kiedyś i dziś

2015-10-05

komunia

Jak zmieniły się oczekiwania dzieci względem prezentów, które chcą otrzymać na I Komunię Świętą? Bardzo! teraz z mody wyszły popularne niegdyś zegarki, rowery… Dzieci oczekują o wiele droższych gadżetów.

Prezenty komunijne – dla wielu to prawdziwy dylemat. Co kupić dziecku na uroczystość I Komunii Świętej? Mamy złe wieści – prezenty, które kiedyś uznawaliśmy za szczyt luksusu dziś odeszły do lamusa.

Oczekiwania dzieci rosną, rośnie także budżet, jaki należy przeznaczyć na wymarzony przez dziecko prezent.
Kiedyś szczytem luksusu był rower, zegarek, dolary – dzieci były zachwycone takimi prezentami. Popularne były także książki, złote lub srebrne krzyżyki lub medaliki. Rzadko zdarzały się kolczyki, często gotówka, ale nie w zawrotnej sumie.

Dziś dzieci oczekują laptopów, xboxksów, tabletówsmarfonów. Popularne niegdyś książki zastąpiły ebooki, a dolary – zawrotne sumy zaczynające się od 500 złotych w górę. Popularna jest także biżuteria – pierścionki, naszyjniki, bransoletki, kolczyki – najlepiej złote. Z trafionych prezentów wciąż utrzymuje się rower – najlepiej jednak, by był “wypasiony” – nie ma mowy o tanim rowerze z centrum handlowego za 400 złotych. Im droższy, tym lepszy.

Najgorsze jest to, że oczekiwania dzieci rosną, ale pensje rodziców niekoniecznie. Nie każdy może sobie pozwolić na sprawienie dziecku takich luksusów.

Najwyraźniej duchowy aspekt święta zanikł – teraz liczą się tylko prezenty. Najlepiej z górnej półki.

Jak temu zaradzić? Kluczową role odrywa tutaj postawa rodziców, bowiem to oni od małego powinni wpajać dzieciom odpowiednie wartośći, w końcu sa wzorem do naśladowania dla dzieci.

Niestety w większości przypadków rolę tę przejmują gry komputerowe, reklamy telewizyjne, internet, a należy pamiętać o tym, że dzieci są bardzo podatne na działanie mass-mediów. 

Należy więcej czasu poświecać dzieciom a przedewszytskim więcej z nimi rozmawiać.

źródło:http://www.se.pl/wiadomosci/polska/prezenty-na-komunie-kiedys-i-dzis-jakie-byly-oczekiwania-dzieci-jakie-sa-teraz_318227.html

Wyjątkowe miejsca