Chrzciny i komunie.pl

Czy oryginalne imię dla dziecka to dobry pomysł?

2017-07-04

Rankingi najpopularniejszych imion interesuje nie tylko tych, którzy szukają imienia dla swojego nienarodzonego maleństwa, ale również tych, którzy taką decyzję mają już za sobą i sprawdzają, ile dzieci będzie nazywało się tak samo. W związku z tym, że królują wciąż te same imiona, rodzice skłaniają się do poszukiwań i wyboru imienia znacznie mniej popularnego. Czy zatem nadawanie oryginalnych imion to dobry pomysł?


Maja, Hanna, Zofia, Amelia, Alicja, Aleksandra, Natalia o najczęściej nadawane imiona dla dziewczynek w 2016 roku. Jan, Filip, Franciszek, Mikołaj, Aleksander, Kacper, Wojciech to najpopularniejsze imiona dla chłopców. Jak widać w ujęciu ogólnopolskim zachowany został trend z poprzednich lat, ale widać w tym zestawieniu, że pojawiają się już pierwsze oznaki idących zmian i nowy trend.


Póki co w wielu przedszkolach w grupach jest jednocześnie po kilka osób o tym samym imieniu.  Aby uniknąć takiej sytuacji, która nie jest zbyt korzystna dla dziecka (ma problemy z rozróżnianiem, czy wychowawca zwraca się bezpośrednio do niego i może czuć się mniej wartościowe), część rodziców decyduje się na nadanie dziecku dość niespotykanego imienia.

 

Generalnie 2016 rok nie obfitował zbytnio w doniesienia o pojawieniu się nowych lub niespotykanych imion z wyłączeniem przypadku rodzica – kibica zespołu z Nowego Sącza, który nadał swojej córce imię Sandecja.


W poprzednich latach pojawiało się więcej nietypowych imion takich, jak Magnolia, Jessica, Neli, Brandon czy Natanel. W niektórych przypadkach imię odnosi się do innej kultury, w innych chodzi po prostu o podkreślenie wyjątkowości dziecka. Rodzice nie zdają sobie sprawy, że mogą mu w ten sposób sprawić krzywdę.


Nietypowe imię budzi zdziwienie - rzadko kto potrafi się zapanować nad sobą i nie okazać zaskoczenia, gdy słyszy, że dziecko nazywa się Brandon. Jeśli dorośli tak reagują, to można łatwo przewidzieć, jak będą reagowali rówieśnicy w przedszkolu czy szkole. Dzieci o nietypowych imionach mogą być wyśmiewane lub pokazywane palcami, czują się także bardziej obco, gdy widzą, że ich imię odróżnia się od pozostałych.


Wybierając oryginalne imię dla dziecka, rodzice powinni pamiętać, że będzie je nosiło przez całe życie. Niektóre imiona pasują tylko do małych dzieci, warto więc przemyśleć, jak będzie się czuło już dorosłe na studiach czy w pracy.

 

e1a8f54b99fe97a21428c4b76a20a77c

Wyjątkowe miejsca

Hotel Podlasie & Restauracja Lipcowy Ogród, Białystok

Typ obiektu: Hotel

Wierzynek, Kraków

Typ obiektu: Restauracja

Restauracja Literatka, Warszawa

Typ obiektu: Restauracja

Różowy Kontrabas, Kielce

Typ obiektu: Restauracja

Restauracja Smak Róży, Katowice

Typ obiektu: Restauracja

Willa Zagórze, Warszawa

Typ obiektu: Sala bankietowa